Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Która z misji NATO jest największą w historii sojuszu?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Która z misji NATO jest największą w historii sojuszu?
Misja w Afganistanie to największa misja NATO w historii.
Misja w Afganistanie była jak dotąd największą misją NATO w historii. Siły sojuszu w 2003 roku oficjalnie przyłączyły się (przejmując dowództwo) do interwencji w Afganistanie rozpoczętej przez Stany Zjednoczone wkrótce po zamachach 11 września 2001 roku. Koszty całej operacji szacuje się na bilion dolarów, do tego dochodzi 100 milionów dolarów przeznaczonych na odbudowę kraju.
Polska przyłączyła się do misji już w pierwszej fazie, 16 marca 2002r. Początkowo była to misja ENDURING FREEDOM w bazie Bagram, w której uczestniczył 100 osobowy kontyngent składający się głównie z żołnierzy wojsk inżynieryjnych, logistyków i operatorów GROM.
25 kwietnia 2007 r. odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy kończącą swoją misję X zmianą kontyngentu ENDURING FREEDOM i rozpoczynającą swoją misję I zmianą PKW (Polski Kontyngent Wojskowy) Afganistan (ISAF).
W momencie największego zaangażowania w operacji ISAF w Afganistanie Polska przyjęła odpowiedzialność za prowincję Ghazni (VIII zmiana od 28.10.2010r.), w której posiadała ok. 2600 żołnierzy i pracowników wojska oraz 400 osobowy odwód w Polsce. Polski kontyngent wyposażony był w: 128 kołowych transporterów opancerzonych (KTO) ROSOMAK, 88 MRAP-kołowe pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki (Mine Resistant Ambush Protected), 4 śmigłowce Mi-17, 6 śmigłowców Mi-24, 5 szt. 152 mm armato-haubice „DANA”, 1 radar rozpoznania artyleryjskiego „LIWIEC” oraz bezpilotowe środki rozpoznawcze (BSR) „Aerostar”, „Orbiter” i „Scan Eagle”.
W dyspozycji PKW Afganistan znajdowały się również 2 samoloty transportowe CASA. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tylko nieliczne kontyngenty w Afganistanie wyposażone były w samoloty transportowe, śmigłowce, czy artylerię ciężką. Ponadto PKW był w stanie realizować zadania w ramach wszystkich linii operacyjnych Dowódcy ISAF (bezpieczeństwo, rozwój i administracja).
Łącznie, od początku zaangażowania Polski w Afganistanie służbę w tym kraju pełniło ponad 28 000 żołnierzy i pracowników wojska, w tym:
• ENDURING FREEDOM – ok. 1 300 osób;
• ISAF – ok. 27 100 osób.
Zaangażowanie Polski w Afganistanie okupione zostało śmiercią 43 żołnierzy i 2 pracowników wojska. Poszkodowanych w działaniach bojowych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, w tym 361 zostało rannych (których, okres opieki medycznej wynosił powyżej 7 dni).
Bezpowrotne straty materiałowe, w porównaniu z osobowymi, były niewielkie i przejawiały się one w utracie m.in.: 3 śmigłowców Mi-24, 3 BSR oraz 8 KTO Rosomak.
Ogólny koszt zaangażowania Polski w Afganistanie szacuje się na 6 mld złotych (6.061,8 mln złotych – do 31.10.2014r.).
Opracowane na podstawie:
http://www.nato.int/cps/bu/natohq/topics_52060.htm
http://do.wp.mil.pl/artykuly/aktualnosci/2015-01-05-podsumowanie-polskiego-udziau-w-misji-isaf/
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter