Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Leszek Miller o polsko-amerykańskiej umowie w sprawie roszczeń
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Leszek Miller o polsko-amerykańskiej umowie w sprawie roszczeń
W lipcu 1960 roku, ówczesny rząd Polski i ówczesny rząd amerykański podpisali umowę, Polska zapłaciła USA 40 milionów ówczesnych dolarów i płaciła to w ratach. Konkluzją tej umowy było to: Amerykanie biorą wszystkie roszczenia na siebie i nie będą popierać żadnych innych roszczeń. Jeżeli jest jakiś obywatel amerykański, który ma roszczenia, to musi zwrócić się do Departamentu Stanu, a nie do Polski. O tym ta umowa mówi.
Zgodnie z artykułem IA umowy “Układ między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczący roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych” rząd PRL zgodził się zapłacić, a rząd Stanów Zjednoczonych przyjąć sumę 40 mln dolarów na “całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych, zarówno osób fizycznych jak prawnych”.
Według umowy kwota miała być spłacona w 20 rocznych ratach.
Umowa dotyczyła między innymi roszczeń z tytułu nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia, przejęcia własności lub utraty używania lub użytkowania mienia na podstawie polskich ustaw, dekretów lub innych zarządzeń, czy długów przedsiębiorstw które zostały znacjonalizowane lub przejęte przez Polskę.
W przypadku roszczeń obywatel amerykański powinien przedstawić je Rządowi Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie, rząd Stanów Zjednoczonych nie będzie popierał roszczeń swoich obywateli do Rządu Polskiego.
Wypowiedź uznajemy zatem za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter