Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Memorandum Budapesztańskie a decyzja Premiera Cemerona
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Memorandum Budapesztańskie a decyzja Premiera Cemerona
Premier Cameron wywiązuje się przez to, szkoda, że tak późno z memorandum budapesztańskiego, kiedy to Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wespół z Rosją przy gwarancjach integralności dla Ukrainy, przy przekazaniu broni jądrowej Rosji dały te gwarancje integralności dla Ukrainy.
Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa podpisano w grudniu 1994 roku przez reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji i Ukrainy.
Ukraina zgodziła się usunąć broń jądrową ze swojego terytorium i przekazać ją Rosji oraz przystąpić do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. USA, Wielka Brytania i Rosja w dokumencie zobowiązały się m.in. do poszanowania niezależności i suwerenności granic Ukrainy; powstrzymania się od stosowania groźby oraz użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy. Ponadto, według memorandum, żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, wyłączając przypadki zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych oraz samoobronę.
Poszanowanie integralności Ukrainy zostało zatem potwierdzone, jednakże decyzja premiera Camerona o wysłaniu personelu wojskowego na Ukrainę nie wpisuje się w zobowiązania zawarte w dokumencie. Nie zawiera on bowiem stwierdzenia dotyczącego przymusu wysłania sił na Ukrainę w razie naruszenia integralności tego państwa. Stwierdza on jedynie, że w razie gdyby Ukraina stała się ofiarą aktu agresji lub obiektem groźby agresji, w których stosowana jest broń jądrowa, państwa będą szukać rozwiązań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zobowiązań, państwa mają się konsultować.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter