Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Mury graniczne w Europie. Jaka jest ich długość?
Mury graniczne w Europie. Jaka jest ich długość?
W Europie jest 1 800 km murów. My budujemy kolejny mur i ma być mur na granicy Turcja-Grecja i Bułgaria. Te mury trzeba będzie znowu burzyć. I przez te mury cierpią ludzie.
- Z ustaleń „The Telegraph” wynika, że długość zapór granicznych w Europie w 2021 roku wynosiła 1 800 km.
- Według danych unijnych w październiku 2022 roku długość zapór granicznych w państwach UE wynosiła 2 048,65 km.
- Ponadto na granicy Ukrainy z Rosją znajduje się zapora, której długość wynosi 100 km.
- Łączna długość zapór granicznych w Europie wynosi zatem co najmniej ok. 2 150 km.
- Janina Ochojska wskazuje, że Polska nie jest odosobniona w budowaniu zapór na granicach. Podkreśla, że są one źródłem ludzkich cierpień. Przytacza ona jednak nieprawidłowe dane dotyczące długości murów granicznych w Europie. W rzeczywistości ich długość jest większa, niż twierdzi europosłanka. Oznacza to, że rzeczywiste dane w jeszcze większym stopniu przemawiają na korzyść tezy autora. W związku z tym oceniamy wypowiedź jako częściową prawdę.
[Aktualizacja 19.01.2024] Z początkiem 2024 roku nazwę oceny „częściowy fałsz” zmieniliśmy na „częściowa prawda”. Z tego powodu nazwę oceny zmieniliśmy także w opublikowanych wcześniej analizach wypowiedzi.
Kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią
Wraz z początkiem czerwca miną 2 lata od rozpoczęcia kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. W odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi rząd zdecydował o budowie zapory, która ma zapobiec nielegalnym przekroczeniom granic. Jej budowa – na długości 186 km – została ukończona w czerwcu ubiegłego roku.
Pod koniec 2022 roku podjęto także decyzję o wybudowaniu zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim (pracę mają zostać ukończone we wrześniu br.). Ruch ten skrytykowała europosłanka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej – Janina Ochojska.
Jak wskazała, Polska nie jest odosobniona w tego typu działaniach. Obecnie w Europie plany dotyczące budowy murów na granicy z Turcją mają Bułgaria i Grecja. W jej opinii budowa murów mija się z celem, ponieważ bariery uderzają w uchodźców.
Mury na granicach Unii Europejskiej
Przez lata w Europie symbolem podziałów był mur berliński, którego obalenie w 1989 roku przyniosło nadzieję na ponowną integrację europejską po niemal 45 latach trwania „żelaznej kurtyny”.
Niemniej, zapory na europejskich granicach zaczęły ponownie się pojawiać. Tym razem przed zabezpieczeniem się przed nielegalnym ruchem ludności. W 1993 roku długi na 7,8 km płot w swojej enklawie (Ceucie) wybudowała Hiszpania w celu ochrony przed uchodźcami z Maroka.
W 2022 roku, jak wynika z obliczeń Migration Policy Institute, zarejestrowano na świecie 74 mury graniczne. Tylko w państwach UE takich konstrukcji jest 19. Ich długość sięga 2 048 km, z czego 1 535 km to granice zewnętrzne UE (ok. 13 proc. granic zewnętrznych UE).
Liczba murów gwałtownie wzrosła
Jeszcze w 2014 roku łączna długość zabudowanych granic wynosiła 315 km. W ciągu 8 lat odnotowano więc wzrost o 1 733,65 km, czyli o 450 proc. Z danych przedstawionych przez dziennik „The Telegraph” wynika, że 1 800 km murów na granicach odnotowano pod koniec 2021 roku. Liczba ta stanowiła 12-krotność długości muru berlińskiego.
Okazuje się, że najdłuższy dotychczas mur w Europie powstał na granicy litewsko-białoruskiej. Jego długość wynosi 502 km. Najkrótszy mur powstał na granicy norwesko-rosyjskiej, liczy on zaledwie 200 m.
Ukraina buduje mur na granicy z Rosją
Warto wspomnieć, że dane Parlamentu Europejskiego nie obejmują Ukrainy, która od 2014 roku – po rozpoczęciu wojny w Donbasie – realizuje projekt „Mur”. Celem tej inicjatywy jest wzmocnienie granicy z Rosją.
Do maja 2021 roku Ukraina zbudowała 400 km rowów przeciwpancernych oraz 100 km zapory granicznej. Rozciągnięto również 70 km drutów kolczastych. Łącznie do maja ub.r. ukończono 51,4 proc. prac w ramach tego projektu.
Planowo prace miały zostać zakończone w 2025 roku, jednakże termin finalizacji pozostaje pod znakiem zapytania. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę wstrzymano dalsze prace nad inicjatywą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter