Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Największy przelew z UE. Czy środki odblokował rząd Tuska?
Największy przelew z UE. Czy środki odblokował rząd Tuska?
Wielkim sukcesem pierwszych miesięcy naszych rządów było odblokowanie, po 2 latach, olbrzymich środków finansowych właśnie dla polskiej gospodarki. Przypomnę, że jeszcze nigdy w historii nie wpłynął na polski rachunek bankowy tak olbrzymi przelew z Unii Europejskiej.
- 15 kwietnia rząd ogłosił, że do Polski wpłynęło niemal 27 mld zł, co było największym jednorazowym przelewem z UE w historii naszego członkostwa. Wniosek o wypłatę tych środków wpłynął 15 grudnia 2023 roku, zaraz po rozpoczęciu pracy przez rząd Donalda Tuska.
- Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała odblokowanie KPO, przyjęto z zadowoleniem m.in. zmiany wprowadzone i planowane przez ministra sprawiedliwości. Chodzi tu o nowe zasady dotyczące rzeczników prokuratury i o plan przywrócenia praworządności.
Debata TVP przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
5 czerwca na antenie TVP mogliśmy zobaczyć debatę polityków reprezentujących komitety wyborcze, które wystawiły kandydatów i kandydatki do Parlamentu Europejskiego. Redakcja Demagoga słuchała jej na żywo i sprawdzała weryfikowalne wypowiedzi. Efekty naszej pracy możesz zobaczyć w serwisie X.
Podczas debaty Borys Budka chwalił skuteczność rządu Donalda Tuska w relacjach z Unią Europejską. Polityk KO zaznaczył, że dzięki nowemu rządowi odblokowane zostały środki z KPO. Budka dodał, że był to jak dotąd największy przelew na polski rachunek bankowy z UE w historii. Sprawdziliśmy, czy to prawda.
Pierwszy wniosek o wypłatę KPO
Dwa dni po zmianie władzy, a więc 15 grudnia, Polska wysłała do Komisji Europejskiej wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak czytamy w komunikacie, do Polski miały spłynąć środki w łącznej kwocie niemal 7 mld euro (czyli 31 mld zł), z czego 2,8 mld euro w formie dotacji i 4,2 mld euro w formie pożyczki.
Rekordowy przelew dla Polski
Komisja Europejska w lutym 2024 roku pozytywnie zaopiniowała pierwszy wniosek i z zadowoleniem przyjęła zmiany wprowadzone i planowane przez ministra sprawiedliwości. Chodzi tu o nowe zasady dotyczące rzeczników prokuratury i o plan przywrócenia praworządności.
Minister funduszy europejskich i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz 5 kwietnia informowała, że wniosek o płatność został zaakceptowany przez Komisję Europejską.
Następnie 15 kwietnia pojawiła się informacja, że do Polski wpłynęły środki z grudniowego wniosku w wysokości 27 mld zł, co stanowiło dotąd najwyższy jednorazowy przelew, jaki Polska otrzymała w ciągu 20 lat członkostwa w UE.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter