Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Niebieska Karta. Sprawdzamy statystyki przemocy domowej
Niebieska Karta. Sprawdzamy statystyki przemocy domowej
W 2022 roku wszczęto 83196 procedur w związku z Niebieską Kartą, o tysiąc więcej niż rok wcześniej. Przemoc seksualna urosła o 167%, zanotowano 1758 przypadków. 72,5% przypadków przemocy dotyczy kobiet.
- Ze sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wynika, że w 2022 roku procedurę „Niebieskie Karty” wszczęto 83 196 razy (s. 33).
- W 2022 roku odnotowano podejrzenie o co najmniej 71,6 tys. osób, które doświadczyły przemocy w rodzinie (s. 35) – 72,5 proc. z nich stanowiły kobiety (51,9 tys.).
- W tym samym roku odnotowano 1 758 przypadków przemocy seksualnej. To o 710 przypadków więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 67,75 proc. (s. 34).
- Katarzyna Kotula prawidłowo przywołała dane dotyczące przemocy w rodzinie, jednak w błędny sposób opisała wzrost liczby przypadków przemocy seksualnej. Liczba z 2022 roku to 167 proc. liczby z roku poprzedniego, co nie oznacza wzrostu o taki odsetek. Na tej podstawie oceniamy wypowiedź jako częściową prawdę.
Akcja „Nazywam Się Miliard” w polskim Sejmie
14 lutego Posłanki Lewicy i Koalicji Obywatelskiej wzięły udział w kampanii przeciw przemocy stosowanej wobec kobiet i dziewcząt. Jak czytamy na profilu posłanki Klaudii Jachiry, w tym roku intencją akcji była zmiana definicji gwałtu i wprowadzenie kategorii świadomej i dobrowolnej zgody. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.
Co roku tańczymy w walentynki przeciwko przemocy – w akcji #NazywamSięMiliard, bo za naszego życia miliard kobiet doświadczy przemocy. Mówimy, krzyczymy, piszemy projekty ustaw, opracowujemy antyprzemocowe programy i dyrektywy, będziemy też tańczyć, czy się Wam to podoba, czy… pic.twitter.com/GDX4xdVDoe
— Katarzyna Kotula (@KotulaKat) February 14, 2024
„Nazywam się Miliard” (ang. „One Billion Rising”) to ogólnoświatowa akcja i protest, który w formie tańca ma zwracać uwagę na problemy kobiet. Przy tej okazji ministra ds. równości Katarzyna Kotula przypomniała polskie statystyki dotyczące przemocy domowej i seksualnej. Wpis do weryfikacji zgłosił jeden z naszych czytelników.
Niebieska Karta – czym jest?
„Niebieskie Karty” to procedura inicjowana w momencie, gdy zaistnieje uzasadnione podejrzenie o stosowaniu przemocy w rodzinie. Założenie Niebieskich Kart ma na celu zapewnienie wsparcia ofiarom przemocy fizycznej i psychicznej.
Dokładne przepisy zawierają się w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej, a reguły i przebieg procedury określa rozporządzenie Rady Ministrów. Pierwszy krok to wypełnienie karty A przez uprawnioną do tego osobę: pracownika socjalnego, pracownika oświaty, policjanta, przedstawiciela ochrony zdrowia, przedstawiciela gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (s. 7).
Taka karta A to zbiór informacji o osobach doznających przemocy domowej oraz o osobach stosujących tę przemoc. Na ich podstawie prowadzona jest dalsza procedura. Ofiarom dostarcza się również kartę B (s. 8), czyli zestaw prawnych i praktycznych informacji dotyczących ich sytuacji. W kolejnych krokach opracowywany i realizowany jest indywidualny plan pomocy.
Procedura „Niebieskie Karty”
Statystyki na ten temat corocznie publikowane są w sprawozdaniu z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Najbardziej aktualne dane mówią o sytuacji z 2022 roku. W tamtym roku procedurę „Niebieskie Karty” wszczęto 83 196 razy. Dokładnie tyle, ile wspomniała ministra Kotula (s. 33).
Najczęściej procedura była wszczynana przez przedstawicieli Policji (61,6 tys. przypadków). W 2022 roku odnotowano niewielki wzrost względem roku poprzedniego, gdy procedurę wszczęto 82 tys. razy. W latach wcześniejszych przypadków było więcej, np. w 2015 roku wszczęto procedurę 99,7 tys. razy. Dane widzisz na poniższym wykresie.
Osoby dotknięte przemocą
Statystyki wskazują, że w 2022 roku zaistniało podejrzenie co najmniej 71,6 tys. osób, które doświadczyły przemocy domowej. Prawie ¾ z nich (72,5 proc.) stanowiły kobiety (s. 35). Mowa o 51,9 tys. osób. W ostatnich latach kobiety również stanowiły większość, co pokazuje poniższy wykres.
Drugą grupę pokrzywdzonych stanowiły osoby małoletnie (10,9 tys. osób, czyli 15,2 proc.). W statystykach są również mężczyźni – odnotowano 8,7 tys. przypadków (12,1 proc.) przemocy w rodzinie wymierzonej w ich stronę.
W sprawozdaniu znajdziemy również statystyki dotyczące sprawców (s. 71). Mowa o osobach skazanych z art. 207 Kodeksu karnego, czyli za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad bliską osobą. W 2022 roku skazano 9 280 osób, wśród których większość stanowili mężczyźni (8 838).
Przemoc seksualna – coraz więcej przypadków?
Najczęstszą formą przemocy w 2022 roku była przemoc psychiczna (64,6 tys. przypadków). Ze sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wynika, że przemoc fizyczna została odnotowana 47,4 tys. razy.
Z danych przedstawionych w omawianym sprawozdaniu wynika również (s. 35), że w 2022 roku odnotowano 1 758 przypadków przemocy seksualnej. To wzrost o 710 przypadków względem roku poprzedniego, czyli o 67,75 proc. Katarzyna Kotula błędnie przywołała tę statystykę. Z poniższej grafiki dowiesz się, ile przypadków przemocy seksualnej odnotowano w ostatnich latach.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter