Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Normy środowiskowe w Unii Europejskiej
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Normy środowiskowe w Unii Europejskiej
Jeśli chodzi o normy środowiskowe, Europa ma znacznie wyższe, np. dla chemikaliów, słynny REACH. On kosztuje nas pół procenta-jeden procent, firmy chemiczne (…)
Wypowiedź ta pozostaje trudna do zweryfikowania, bowiem Jerzy Buzek nie dookreślił czy ma na myśli budżety przedsiębiorstw i wpływ na nie opłat na rzecz Europejskiej Agencji Chemikaliów i kosztów związanych z wycofaniem substancji, czy o samą wartość usuniętych chemikaliów.
Wspomniany REACH to rozporządenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów.
Na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 340/2008 z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie opłat i należności wnoszonych na rzecz Europejskiej Agencji Chemikaliów, ustalane są opłaty za rejestrację i inne czynności związane z Europejską Agencją Chemikaliów.
Wedle opinii Komisji Europejskiej, przez wdrożenie rozporządzenia REACH z rynku zostanie wycofane 1-2% substancji, co wedle KE stanowi 0,5% całkowitej wartości substancji na rynku.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter