Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile w ciągu czterech lat wzrosła liczba pielęgniarek?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile w ciągu czterech lat wzrosła liczba pielęgniarek?
W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących pielęgniarek i położnych zwiększyła się o niemal 20 tys.
Statystyki dotyczące zatrudnienia wśród pielęgniarek prowadzi Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych (NIPiP).
Co do liczby zatrudnionych pielęgniarek i położnych, najnowsze informacje, jakimi dysponujemy w dostępie publicznym, to te na rok 2018. Z uzyskanych przez nas od NIPiP danych wynika jednak, że w roku bieżącym (stan na 5 listopada) osób wykonujących wymienione zawody jest 258 089. Natomiast cztery lata temu liczba ta wyniosła 247 110, co oznacza wzrost o 10 979.
Jeżeli chodzi o liczbę zarejestrowanych pielęgniarek i położnych, to w 2015 r. było ich 321 471, a w roku liczba ta wynosi 339 234, co oznacza wzrost o 17 763.
„Zarejestrowany” nie oznacza jednak tego samego, co „zatrudniony”. W pierwszej kategorii mieszczą się zarówno pielęgniarki i położne pracujące, jak i te emerytowane czy z różnych powodów nieaktywne zawodowo, nadal jednak zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych. Natomiast Minister Szumowski, odnosząc się pielęgniarek i położnych, użył słowa „pracujących”, co wskazuje na kategorię drugą.
Wypowiedź Ministra Szumowskiego oceniamy jako fałsz, ponieważ błędnie podaje dane na temat wzrostu liczby pracujących pielęgniarek i położnych w ciągu ostatnich czterech lat.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter