Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
O ile zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia?
Dłuższe i częste fale gorąca i upałów mają w Polsce wpływ na wzrost śmiertelności z powodu niewydolności układu krążenia, a liczba zgonów na tym tle od lat 60. zwiększyła się w Polsce pięciokrotnie.
- Temperatury powyżej 25°C oraz gwałtowne fale mogą przyczynić się do wzrostu śmiertelności u osób starszych oraz z chorobami układu krążenia.
- Liczba osób zmarłych z powodu układu krążenia zwiększyła się między rokiem 1960 a 2019 trzykrotnie: z 52,4 tys. do 161,4 tys. Biorąc pod uwagę ilość zgonów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, liczba ta wzrosła ok. 2,4 raza.
- Bazując na szacunkowych danych z 2020 roku, możemy stwierdzić, że względem roku 1960 liczba osób zmarłych z powodu chorób układu krążenia zwiększyła się ok. 3,6 raza (z 52,4 tys. do 188,3 tys.). W przeliczeniu na 100 tys. liczba osób zmarłych z powodu układu krążenia była ok. 2,8 raza większa.
Posłanka Urszula Zielińska przytacza nieprawidłowe dane dotyczące wzrostu liczby zmarłych z powodu chorób układu krążenia. W związku z tym wypowiedź uznajemy za fałszywą.
Temperatury powyżej 25°C powodują, iż organizm podejmuje działania zmierzające do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Wówczas dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, przyśpieszenia akcji serca oraz do wzmożonego pocenia. W ten sposób organizm człowieka stara bronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest np. obniżenie ciśnienia tętniczego czy odwodnienie organizmu.
Podwyższone temperatury mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku oraz osób zmagających się z chorobami krążenia. Zaleca się, aby w upalne dni osoby te unikały słońca, nawadniały organizm, przebywały w cieniu i regularnie mierzyły ciśnienie tętnicze. W artykule „Mortality risk attributable to high and low ambient temperature: a multicountry observational study” opublikowanym na łamach czasopisma „The Lancet” pokazano wyniki badań z różnych stron świata, z których wynika wzrost śmiertelności przy temperaturach 20-30°C (w zależności od regionu).
Z kolei z raportu opublikowanego przez European Academies Science Advisory Council (EASAC) wynika, że w Europie w 2003 roku w wyniku fali gorąca zmarło 70 tys. osób. Autorzy zaznaczają, że grupą szczególnie narażoną na zgony z powodu upałów są osoby starsze oraz mające problemy z układem krążenia. Tezę tę potwierdza publikacja współtworzona przez polskich naukowców, którzy w latach 1989-2012 przeprowadzili badanie w sezonie letnim w 10 największych miastach w Polsce.
Zgony z powodu chorób układu krążenia
Z informacji dostępnych z programu polityki zdrowotnej „Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020” wiemy, że w roku 1960 choroby układu krążenia (ChUK) były odpowiedzialne za 23,4 proc. wszystkich zgonów. Zgodnie z danymi GUS liczba zgonów w Polsce w roku 1960 wyniosła 224 200, co oznacza, że z powodu chorób układu krążenia zmarło 52 463 osoby. Warto przeliczyć te dane na 100 tys. mieszkańców. W związku z tym na każde 100 tys. osób w Polsce z powodu ChUK umierało 177,9 osób.
Z informacji opublikowanych przez GUS 22 lutego 2021 roku dotyczących przyczyn zgonów w I półroczu 2020 wynika, że 40,55 proc. wszystkich zgonów było spowodowanych chorobami układu krążenia (tj. 84 571 z liczby zgonów ogółem 208 598). GUS nie opublikował jeszcze statystyk dla II półrocza ub.r. Możemy je jednak spróbować obliczyć samodzielnie.
Dane GUS opublikowane w Bazie Danych Lokalnych wskazują, że w roku 2019 choroby układu krążenia stanowiły 39,4 proc wszystkich zgonów. Całkowita liczba zgonów w roku 2019 wyniosła 409 726, a więc z powodu ChUK zmarło 161 432 osób. Przeliczając zgony na 100 tys. mieszkańców, otrzymujemy wynik 425,1.
Liczbę zgonów z powodu chorób układu krążenia w roku 2020 jesteśmy w stanie oszacować na podstawie raportu Ministerstwa Zdrowia na temat nadmiarowych zgonów w Polsce. Dane opublikowane przez MZ pokazują, że w 2020 roku względem roku 2019 zgonów związanych z ChUK było 16,69 proc. więcej, co oznaczałoby, że w ubiegłym roku zmarło z tego powodu 188 375 osób. W związku z tym liczba zgonów na 100 tys. mieszkańców wyniosła 496,3.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter