Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ograniczenia in vitro tylko dla małżeństw
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ograniczenia in vitro tylko dla małżeństw
rozwiązania brytyjskie dopuszczające rodzeństwo na ratunek, czyli wykorzystywanie metody in vitro po to, żeby wyprodukować dziecko, które będzie bankiem krwi dla już żyjącego chorego dziecka
Zgodnie z danymi Human Embriology Fertilisation Authority (HEFA), brytyjskiej organizacji kontrolującej i monitorującej stosowanie metody in vitro w Wielkiej Brytanii technika określana potocznie jako “saviour siblings” (“rodzeństwa ratującego życie”), polega na zastosowaniu metody in vitro, połączonej z badaniem tkanek embrionu pod kątem kompatybilności z tkankami starszego dziecka, które cierpi na nieuleczalną, genetyczną chorobę krwi.
Komórki macierzyste młodszego dziecka, zawarte w jego krwi pępowinowej, są przetaczane do organizmu śmiertelnie chorego dziecka w celu wyleczenia istniejącej wcześniej choroby. Embrion, który ostatecznie zostanie wybrany do procedury musi być wyselekcjonowany, tak by nie rozwinęła się u niego ta sama choroba genetyczna co u starszego dziecka.
Procedura ta jest prawnie dopuszczalna w Wielkiej Brytanii, jednakże stwierdzenie że dziecko, narodzone w wyniku jej zastosowania będzie “bankiem krwi” dla chorego dziecka musi zostać uznane za manipulację. Do terapii zostanie faktycznie wykorzystana pewna ilość krwi pępowinowej młodszego dziecka, a konkretnie zawarte w niej komórki macierzyste, jednak jego rozwój nie jest w żaden sposób zakłócany – dochodzi do normalnego porodu i dalszego życia. Krew pępowinowa pobierana jest jednorazowo z łożyska matki oraz z pozostałej po porodzie pępowiny (która jest przeznaczona do utylizacji), a zabieg ten jest bezbolesny i bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter