Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Opinie Komisji Weneckiej. Polska nie jest wyjątkiem
Opinie Komisji Weneckiej. Polska nie jest wyjątkiem
Wtedy [w 2016 roku – przyp. Demagog] dowiedzieliśmy się o tym, że istnieje coś takiego jak Komisja Wenecka. Nigdy wcześniej nie zabierała głosu w sprawach wewnętrznych państw członkowskich. W sprawach wewnętrznych dotyczących wymiaru sprawiedliwości.
- Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych.
- W latach 1990–2016 Komisja Wenecka wydała ponad 500 opinii dotyczących zmian w prawodawstwie.
- W samym 2015 roku KW wydała opinie w sprawie zmian w obszarze wymiaru sprawiedliwości w Ukrainie, w Gruzji, w Czarnogórze, w Mołdawii, w Bułgarii i w Macedonii Północnej.
- Wszystkie spośród wspomnianych krajów są państwami członkowskimi Rady Europy.
- Wypowiedź Przemysława Czarnka oceniamy jako fałsz.
Czym jest Komisja Wenecka?
Komisja Wenecka, a właściwie Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych.
Rolą Komisji Weneckiej jest dostarczanie porad prawnych państwom członkowskim oraz pomoc krajom, które chcą reformować swoje instytucje prawne w zgodzie ze standardami europejskimi.
Opinie Komisji Weneckiej w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym
Komisja Wenecka 11 marca 2016 roku wydała opinię (nr 833/2015), w której skrytykowała zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 2015 roku o Trybunale Konstytucyjnym Rzeczypospolitej Polskiej. Na tę opinię powoływała się później również Komisja Europejska, gdy przedstawiała swoje zalecenia w sprawie praworządności w Polsce.
Komisja Wenecka stwierdziła, że zmiany wprowadzone w Trybunale Konstytucyjnym (TK), takie jak wysokie kworum, wymóg większości dwóch trzecich głosów do wydania wyroku oraz surowe zasady uniemożliwiające rozpatrywanie spraw pilnych, uniemożliwiłyby Trybunałowi skuteczne wykonywanie jego obowiązków.
Zgodnie z oceną Komisji Weneckiej (KW), odmowa ogłoszenia wyroku TK z dnia 9 marca 2016 roku miała doprowadzić do dalszego pogłębienia się kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Komisja Wenecka przyznała w opinii wydanej w październiku, że w nowej ustawie dokonano pewnych poprawek, jednak były one ograniczone, ponieważ inne spośród przyjętych postanowień mogą znacznie opóźnić i utrudnić pracę TK. Dodatkowo KW przewidywała, że wprowadzane zmiany mogą podważyć niezawisłość Trybunału.
W latach 1990–2016 Komisja Wenecka wydała ponad 500 opinii
Zdaniem Przemysława Czarnka, opinie dotyczące wymiaru sprawiedliwości w Polsce były pierwszymi takimi przypadkami w historii działaności Komisji Weneckiej. Co innego mówią fakty.
Komisja Wenecka, od początku swojego istnienia (1990 rok) do czasu wydania wspomnianych opinii dotyczących Polski, oceniła zachodzące zmiany w prawie – również wśród państw członkowskich – ponad 500 razy.
Ze strony KW można się dowiedzieć, że np. w samym 2015 roku Komisja przyjęła opinie:
„[…] dotyczące ustawodawstwa o sądownictwie i statusu sędziów oraz sądowego organu doradczego Ukrainy, reform służby prokuratorskiej w Gruzji, w Czarnogórze i w Republice Mołdawii oraz zmian konstytucyjnych mających na celu wdrożenie ważnych reform sądowych w Bułgarii i w Ukrainie. Komisja zbadała również przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Republiki Macedonii Północnej”.
Gdy weźmiemy pod uwagę liczbę opinii wydanych od 1999 roku do 11 marca 2016 roku, liderem była Ukraina: 79 przypadków. Druga okazała się Bośnia i Hercegowina: po 55 opinii, a trzecie miejsce przypadło Gruzji: 49 opinii.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter