Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ordynacje podatkowe w Polsce
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ordynacje podatkowe w Polsce
Mówimy o kompleksowej zmianie ogólnego prawa podatkowego. Coś co nie zdarza się w polskim systemie prawnym zbyt często. W ciągu ostatnich 100 lat (..) 3 mieliśmy takie ordynacje, licząc komunistyczną.
Zmiana ogólnego prawa podatkowego rzeczywiście nie jest rzeczą powszechną. Aktualnie obowiązująca Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926) jest dopiero drugą taką ustawą w historii prawa polskiego. Pierwsza Ordynacja podatkowa została uchwalona jeszcze w okresie II Rzeczypospolitej (Dz.U. 1934 nr 39 poz. 346).
W okresie PRL można oczywiście mówić o istnieniu ogólnego prawa podatkowego – nieprawdą jest natomiast to, że istniała jakakolwiek ustawa, którą moglibyśmy uznać za “komunistyczną ordynację podatkową”. Prawo podatkowe po II wojnie światowej zostało poddane procesowi dekodyfikacji – obowiązującą ustawę uchylono, a wynikające z niej prawo podzielono pomiędzy trzy akty prawodawcze rządu – dekret z 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz.U. 1946 nr 27 poz. 173), dekret z 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz.U. 1946 nr 27 poz. 174) oraz dekret z 11 kwietnia 1947 r. – Prawo karne skarbowe (Dz.U. 1947 nr 32 poz. 140).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter