Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Patryk Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Patryk Jaki o wstrzymaniu ekstradycji Polaka
Sędzia z Irlandii podała dwa przykłady w uzasadnieniu, dlaczego podjęła taką decyzję: jeden przykład dlatego, że sędziowie w Polsce rzekomo są wybierani przez polityków i drugi dlatego, że jest różny wiek emerytalny w Polsce.
W rozbudowanym uzasadnieniu wyroku z 12 marca 2018 roku sędzia Aileen Donnelly przywołała szereg argumentów stojących za jej decyzją o wstrzymaniu ekstradycji Artura C. do Polski.
Opierając się przede wszystkim na Traktacie o Unii Europejskiej, Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, opiniach Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (tzw. „Komisji Weneckiej”) i dokumencie Komisji Europejskiej sędzia stwierdziła, że „zasada praworządności w Polsce była systematycznie niszczona przez wszystkie zmiany legislacyjne wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat” (str. 46, pkt 124 uzasadnienia) i że „zarówno wspólne wartości praworządności, jak i wartości demokratyczne zostały złamane przez wprowadzone w Polsce zmiany”. (str. 50, pkt 135 uzasadnienia)
W argumentacji Wysokiego Sądu Irlandii (ang. The High Court of Ireland) można wyróżnić co najmniej cztery przykłady, które według niej wskazują na łamanie zasady praworządności w Polsce:
- Różnice w wieku emerytalnym
- „(…) wprowadzając rozróżnienie ze względu na płeć w sądownictwie pomimo wyraźnego odwołania do zasady równości płci wyrażonej w Artykule 2 i Artykule 3 Traktatu o Unii Europejskiej Polska lekceważy wspólne wartości Unii Europejskiej i jej państw członkowskich”. (str. 48, pkt 129 uzasadnienia)
- „(…) wczesne obowiązkowe przejście w stan spoczynku (w Sądzie Najwyższym – przyp. Demagog) (…) może również podważyć zdolność operacyjną sądów i wpłynąć na ciągłość i kontrolę prawną, a także może ułatwić manipulację składem sądownictwa”. (str. 49, pkt 131 uzasadnienia)
- Nowa Krajowa Rada Sądownictwa
- „(…) Krajowa Rada Sądownictwa będzie zdominowana przez nominatów politycznych” (str. 49, pkt 131 uzasadnienia)
- Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego
- „Polski rząd nie ustępuje w sprawie nieważnych nominacji do Trybunału Konstytucyjnego i odmawia publikacji niektórych wyroków (…)” (str. 47, pkt 127 uzasadnienia)
- „Integralność i efektywność Trybunału Konstytucyjnego została poważnie naruszona. Nie ma gwarancji, że prawo w Polsce będzie zgodne z Polską Konstytucją. Sam ten fakt ma wpływ na wymiar sprawiedliwości. Zmiany w systemie są tak rozległe, że wybieranie pojedynczych przykładów nie jest ani przydatne, ani potrzebne, ponieważ to całościowy wpływ wprowadzonych zmian jest szczególnie martwiący”. (str. 49, pkt 132 uzasadnienia)
- Pozycja Ministra Sprawiedliwości w polskim systemie
- „Połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego stwarza ryzyko uznaniowości w systemie”. (str. 51, pkt 140 uzasadnienia)
Z obawy przed tym, że w Polsce może dojść do złamania prawa do sprawiedliwego procesu względem Artura C. Wysoki Sąd Irlandii wstrzymał ekstradycję Polaka i wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. (str. 52, pkt 143 i str. 53, pkt 145 uzasadnienia)
W swojej wypowiedzi Patryk Jaki wymienił tylko dwa przykłady, na które powołuje się sędzia Aileen Donnelly i nie zaznaczył w żaden sposób, że przywołała jeszcze inne argumenty. Niewymienione przez niego przykłady są równie istotne w uzasadnieniu i wyłącznie przytoczone razem budują jego całościowy obraz. Wypowiedź Patryka Jakiego tworzy mylne wrażenie u przeciętnego odbiorcy, że Wysoki Sąd Irlandii przywołał tylko dwa przykłady łamania praworządności w Polsce, kiedy w rzeczywistości przywołał ich więcej.
Co więcej, wypowiedź wiceministra sprawiedliwości jest nieprecyzyjna. Wśród przykładów wymienia różnice wieku emerytalnego i sposób powoływania sędziów. Rzeczywiście, takie przykłady pojawiają się w uzasadnieniu, jednak są one znacznie bardziej rozbudowane.
W pierwszym przykładzie nie chodzi wyłącznie o różnicę w wieku emerytalnym, a również o obowiązkowe przejście w stan spoczynku w Sądzie Najwyższym. W drugim natomiast nie chodzi o ogólny sposób powoływania sędziów, a konkretnie o sposób powołania sędziów do Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa.
Z uwagi na to, że Patryk Jaki przytoczył uproszczone argumenty Wysokiego Sądu Irlandii, jak również wymienił tylko dwa przykłady (co sugeruje, że wyłącznie na nich opierało się uzasadnienie wyroku) z co najmniej czterech przytoczonych w uzasadnieniu by wzmocnić swoją pozycję (starając się podważyć oba przykłady w późniejszej części wywiadu w programie „Jeden na Jeden”), jego wypowiedź uznajemy za za MANIPULACJĘ.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter