Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Płaca minimalna w więzieniach
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Płaca minimalna w więzieniach
TK wydał orzeczenie zgodnie z którym przepisy o płacy minimalnej obowiązują również w więzieniach. W związku z tym, że płaca minimalna była zbyt wysoko ustawiona 90% polskich więźniów, którzy mieli pracę to stracili ją.
Trybunał Konstytucyjny 23 lutego 2010 roku wydał orzeczenie, w którym stwierdza, że przepisy dotyczące płacy minimalnej dla skazanych określone w Kodeksie Karnym Wykonawczym nie mogą zmieniać wynagrodzenia minimalnego wypłacanego więźniom. W 2010 r. liczba pracujących odpłatnie skazanych wynosiła średnio 16 910, a odpłatnie pracujących tymczasowo aresztowanych – 197. Nieodpłatnie pracowało 7 830 skazanych. W 2011r. odpłatnie pracowało 11 624 skazanych i 68 tymczasowo aresztowanych, nieodpłatnie pracowało 11 930 osób. Wypowiedź zakwalifikowaliśmy jako manipulację ponieważ pierwsza część wypowiedzi o wyroku TK jest prawdziwa natomiast liczba pracujących i zarabiających więźniów nie zmniejszyła się o 90%, a o ok. 30%.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter