Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Podatki majątkowe w Polsce
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Podatki majątkowe w Polsce
min. Szczurek w @PolitPrzyKawie: podatków majątkowych w Polsce praktycznie nie ma.
— MinisterstwoFinansów (@MF_GOV_PL) March 20, 2015
W przypadku podatku majątkowego, opodatkowaniu podlega posiadanie majątku, w odróżnieniu od np. dochodowego (gdzie opodatkowaniu podlega przyrost majątku) czy konsumpcyjnego (gdzie opodatkowaniu podlega wydatkowanie majątku).
Wartość podatku wylicza się zatem na podstawie masy majątkowej. Do podatków majątkowych można zaliczyć podatki: od nieruchomości, rolne, leśne, od spadków i darowizn. Podatek od nieruchomości w Polsce jest regulowany przez przepisy Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. Przedmiotem opodatkowania jest posiadana nieruchomość (nieruchomości lub obiekty budowlane). Podatek rolny jest regulowany przez Ustawę o podatku rolnym z 15 listopada 1984 r. Podatek leśny wprowadzony został Ustawą z dnia 28 września 1991 roku o lasach (tekst ujednolicony: ustawa z dnia 30 października 2002 r.).
Jeśli więc masa majątkowa to np. nieruchomości, grunty, lasy, to podatek od posiadania ich to podatek majątkowy.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter