Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Polska się starzeje. Już dzisiaj co czwarty Polak jest seniorem
Polska się starzeje. Już dzisiaj co czwarty Polak jest seniorem
Natomiast dzisiaj mamy sytuację taką, że Polaków po 60. roku życia mamy 25 proc., ale już za 26 lat mamy 40 proc., jak prognozuje GUS.
Okła-Drewnowicz: liczba seniorów będzie wzrastać
W rządzie Donalda Tuska utworzono stanowisko ministra do spraw polityki senioralnej. Tekę objęła Marzena Okła-Drewnowicz. W jej przekonaniu powołanie odrębnego ministra odpowiedzialnego za politykę senioralną było odpowiedzią na prośby ze strony społeczeństwa.
Zdaniem Okły-Drewnowicz polityka senioralna będzie coraz bardziej istotna ze względu na zmiany demograficzne. Z danych GUS ma wynikać, że już dzisiaj co czwarty Polak liczy więcej niż 60 lat. A w perspektywie do roku 2050 prognozuje się, że odsetek seniorów w społeczeństwie wzrośnie z 25 do 40 proc.
Co czwarta osoba w Polsce to senior
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na koniec 2022 roku w Polsce żyło 9,79 mln osób powyżej 60. roku życia (s. 14). Biorąc pod uwagę, że w Polsce zamieszkiwało łącznie 37,76 mln osób, seniorzy stanowili 25,9 proc. populacji kraju.
Zgodnie ze statystykami GUS, udział osób starszych w populacji Polski stale się zwiększa. Jeszcze w 2005 ludność powyżej 60. roku życia stanowiła 17,2 proc. populacji. W 2022 roku odsetek ten był już wyższy o ponad 5 pkt proc. (s. 14).
Polska będzie się dalej starzeć
GUS prognozuje, że liczba osób powyżej 60. roku życia będzie wzrastać. W 2030 roku liczba seniorów w polskim społeczeństwie osiągnie 10,3 mln. W 2040 roku mowa już o 11,4 mln osób, a w 2050 roku – 12,4 mln osób (s. 24).
Wraz ze wzrostem nominalnej liczby starszych osób, wzrośnie ich udziału w strukturze demograficznej. Przewiduje się, że w 2030 seniorzy będą stanowić 27,8 proc. ogółu ludności w Polsce. Dekadę później już 32,5 proc. W 2050 roku odsetek seniorów w polskim społeczeństwie wzrośnie do 37,4 proc.
Starzejące się społeczeństwo wyzwaniem dla Polski
Starzejące się społeczeństwo będzie stanowić wyzwanie dla polskiej gospodarki. Polska może mierzyć się z odpływem pracowników z rynku pracy oraz ze zwiększonym obciążeniem systemu emerytalnego.
Rosnąca liczba seniorów może wiązać się także z koniecznością wzrostu wydatków na politykę senioralną oraz zdrowotną. Jak wskazuje GUS (s. 53):
„W starzejącym się społeczeństwie obserwuje się coraz częstsze występowanie chorób przewlekłych i niepełnosprawności. Wiąże się to ze znacznym wzrostem wydatków na zaspokojenie rosnących potrzeb ludności związanych ze zdrowiem, jak też zapewnieniem usług opiekuńczych osobom potrzebującym opieki”.
Ważna będzie nie tylko infrastruktura (np. domy seniora, domy opieki społecznej), ale też osoby zajmujące się seniorami. W opinii minister Okły-Drewnowicz w 2030 roku w Polsce będzie potrzebnych 70 tys. dodatkowych opiekunów gotowych zająć się starszymi osobami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter