Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ponad połowa kobiet nie chce mieć dzieci? Nie do końca
Ponad połowa kobiet nie chce mieć dzieci? Nie do końca
Przez ten strach 68% polskich kobiet deklaruje, że nie chce mieć dzieci, że boi się rodzić dzieci w tym kraju.
- Z raportu opublikowanego w styczniu 2023 roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika (s. 4), że 68 proc. kobiet w wieku 18–45 lat nie planuje dziecka bądź nie wie, czy chce je mieć. Zbiorcze przedstawienie osób niezdecydowanych z tymi, którzy nie chcą mieć dzieci, wprowadza w błąd.
- Z wyników sondaży przeprowadzonych przez CBOS w kwietniu i maju 2023 roku dowiadujemy się, że tylko 10 proc. kobiet w wieku od 18 do 40 lat nie chce mieć żadnego dziecka (s. 4). Jeśli chodzi o mężczyzn, ten procent maleje do 6.
- CBOS sprawdziło, dlaczego Polki i Polacy nie chcą mieć dzieci (s. 7–8). Najczęściej wskazywano na sytuację osobistą (55 proc.), jak np. niechęć do dzieci. Przywoływano też sytuację w kraju (21 proc.), w tym restrykcyjne prawo aborcyjne, a także sytuację materialną (14 proc.). Nie wiadomo, jak wyglądały odpowiedzi samych kobiet.
- Wypowiedź Izabeli Bodnar oceniamy jako manipulację, ponieważ posłanka wyciągnęła błędne wnioski z poprawnego wyniku badania CBOS. Podała też tylko jedną przyczynę faktu, że część Polek nie chce mieć dzieci. Nie wiemy, czy jest ona dominująca.
Dyskusja o aborcji w Sejmie
11 kwietnia Sejm przystąpił do pierwszego czytania projektów ustaw zmieniających przepisy dotyczące aborcji. Chodzi łącznie o cztery projekty, dwa autorstwa Lewicy (1, 2) i po jednym autorstwa KO i Trzeciej Drogi. Jako pierwszy czytany był jeden z projektów Lewicy, który dotyczy nowelizacji Kodeksu karnego i częściowej depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży.
Podczas debaty dotyczącej tego właśnie projektu, głos zabrała (s. 187) m.in. Izabela Bodnar. Posłanka stwierdziła, że przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku wiele kobiet umarło w szpitalu, a przez strach aż 68 proc. Polek nie chce mieć dzieci. Czy to prawdziwe dane?
CBOS bada postawy prokreacyjne kobiet
W styczniu 2023 roku Centrum Badań Opinii Społecznej opublikowało raport z badania „Postawy prokreacyjne kobiet 2022”. Wynika z niego, że 68 proc. kobiet w wieku 18–45 lat nie planuje dziecka bądź nie wie, czy chce je mieć (s. 3). W taki sposób badane odpowiedziały na pytanie: „Czy planuje pani w przyszłości potomstwo?”.
Z kolei 32 proc. planuje je w dalszej perspektywie (15 proc.) lub w ciągu najbliższych 3–4 lat (17 proc.). Na tej podstawie nie możemy jednak oceniać, ile Polek w kraju nie chce mieć dzieci, ponieważ wiemy jedynie, że 68 proc. nie planowało lub nie wiedziało, czy chce mieć dziecko w chwili przeprowadzania badania.
Sprawdzaliśmy już tę kwestię w osobnej analizie. Wyjaśniliśmy wtedy, że zbiorcze przedstawienie osób nieplanujących dziecka z tymi, które nie wiedzą, czy chcą je mieć w przyszłości, wprowadza w błąd. I teraz to podtrzymujemy.
Młode kobiety coraz rzadziej myślą o dziecku
W poprzednim badaniu CBOS z 2017 roku udział kobiet planujących dzieci w grupie wiekowej 18–45 wynosił 41 proc. (s. 4). Wówczas 25 proc. respondentek planowało potomstwo w perspektywie 3–4 lat, a 16 proc. planowało je w dalszej przyszłości.
Obecnie najczęściej plany posiadania potomstwa w niedalekiej przyszłości deklarują (s. 4) kobiety w wieku 30–34 lat (31 proc.). Jeszcze w wynikach z 2017 roku przodowała grupa młodszych kobiet, w wieku 25–29 (s. 4). Wtedy w tej grupie 50 proc. kobiet planowało potomstwo w ciągu najbliższych 3–4 lat. W 2022 roku było to już 27 proc.
Jeśli chodzi o dalszą perspektywę, dziecko planują niezmiennie najczęściej młode kobiety w przedziale 18–24 lat. W 2022 roku stanowiły one 55 proc., a w 2022 roku – 49 proc.
CBOS: Polacy chcą mieć dzieci
W kwietniu i maju 2023 roku CBOS przeprowadził sondaże związane z planami prokreacyjnymi Polaków, ale tym razem skupiono się na barierach. Jak pisze sam CBOS (s. 3), chciano znaleźć odpowiedź na pytanie: „czy i dlaczego Polacy mają mniej dzieci, niż chcieliby mieć, a także dlaczego niektórzy w ogóle nie chcą mieć dzieci”.
Blisko połowa respondentów (47 proc.) w wieku 18–40 lat odpowiedziała, że chciałaby mieć dwoje dzieci (s. 3). Zdecydowanie żadnego potomka nie chce 8 proc. respondentów. To mężczyźni – częściej niż kobiety – chcą mieć dzieci. W tej samej grupie wiekowej dwoje dzieci chciało 49 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet (s. 4).
Tylko jedno dziecko chciałoby mieć 10 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet. Z kolei zdecydowanie żadnego dziecka nie będzie miało 10 proc. respondentek i 6 proc. respondentów (s. 4).
Warto zauważyć, że 57 proc. respondentów wskazało, że ma mniej dzieci, niżby chciało (s. 5). Tylko 1 proc. ma ich więcej, niżby chciało, a 30 proc. ma dokładnie tyle, ile chce. Wyniki tych badań wskazują, że Polacy zdecydowanie chcą mieć dzieci, a odsetek tych, którzy w ogóle ich nie planują, jest niewielki.
Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci?
CBOS przyjrzał się bliżej grupie, która w ogóle nie chce mieć dzieci. W sondażu zadano pytanie otwarte dotyczące powodów takiej decyzji (s. 8). Ponad połowa (55 proc.) ankietowanych wskazała na sytuację osobistą. Chodzi tutaj o sam fakt, że nie lubią i nie chcą dzieci (18 proc.), bądź jest to ich sprawa osobista (10 proc.). Wskazywano także na zbyt dużą odpowiedzialność (10 proc.) i potrzebę niezależności (7 proc.).
21 proc. osób wiązało swoją decyzję z sytuacją w kraju. Argumentowali, że nie pozwala ona na dzieci (11 proc.), odwoływali się także do restrykcyjnego prawa aborcyjnego, obaw przed ciążą i urodzeniem chorego dziecka (11 proc.).
Z kolei 14 proc. respondentów wskazało na sytuację materialną. Wymieniali wysokie koszty utrzymania, inflację i ogólny brak warunków do wychowania dzieci. W końcu 9 proc. ankietowanych nie chce mieć potomstwa z uwagi na sytuację na świecie. Tutaj najczęstszymi argumentami były zmiany klimatyczne, pogarszający się stan środowiska naturalnego, a także wojna.
Wyniki zostały podane zbiorczo. Nie wiemy jednak, jakie powody wskazywali mężczyźni, a jakie kobiety. Tym samym nie możemy potwierdzić, która przyczyna była dominująca w przypadku respondentek.
Nie ma jednej odpowiedzi
Dlaczego część Polek i Polaków nie planuje potomstwa lub powiększenia rodziny o kolejne dziecko? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć eksperci, według których nie ma jednej odpowiedzi. Tak wynika z konferencji zorganizowanej z inicjatywy Instytutu Komunikacji Zdrowotnej.
Wśród powodów rezygnacji lub odkładania macierzyństwa na później wymieniano brak poczucia stabilności wewnętrznej i zewnętrznej, niepewność ekonomiczną, problemy na rynku mieszkaniowym, trudności ze znalezieniem przez kobietę odpowiedniego partnera czy też jakość opieki okołoporodowej.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter