Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Powstanie unijny rejestr majątków obywateli? Nie ma takich planów
Powstanie unijny rejestr majątków obywateli? Nie ma takich planów
Twoje nieruchomości, rachunki bankowe, papiery wartościowe, pojazdy, dzieła sztuki, czy metale szlachetne – to wszystko może znaleźć się w rejestrze, który zamierza zbudować Unia Europejska.
- W polskich i niemieckich mediach pojawiły się informacje, że UE zamierza stworzyć rejestr aktywów wszystkich obywateli Unii, który pomógłby w walce m.in. z praniem brudnych pieniędzy.
- Komisja Europejska odpowiedziała pod koniec lipca redakcji niemieckiego portalu Focus, że nie ma planów na tworzenie takiego rejestru.
- Podobne zapewnienia ze strony UE, w odpowiedzi na zapytania europosłów, pojawiły się już w 2021 roku.
Konfederacja ostrzega przed unijnym rejestrem aktywów
Pod koniec lipca na profilu Konfederacji na Facebooku pojawiła się informacja o unijnych planach stworzenia rejestru majątków obywateli UE. Wiadomość tę podał również na TikToku polityk Konfederacji Paweł Usiądek.
Według tych przekazów w bazie miałyby się znaleźć informacje o nieruchomościach, kontach bankowych, papierach wartościowych, samochodach, dziełach sztuki czy metalach szlachetnych obywateli państw członkowskich UE.
We wpisie Konfederacji znajdziemy informację, że oficjalnie rejestr miałby ułatwić walkę z praniem brudnych pieniędzy i z terroryzmem, jak też umożliwić śledzenie majątków rosyjskich oligarchów. Według Pawła Usiądka faktycznie ma on jednak służyć do inwigilacji mieszkańców UE oraz do wykorzystania ich majątków do spłaty długów państw Unii Europejskiej w sytuacji kryzysowej.
Komisja Europejska dementuje
Oprócz wpisów polityków Konfederacji i innych internautów informacje o rejestrze pojawiły się również w mediach niemieckich oraz polskich. Informacje o planowanym rejestrze podawali eksperci finansowi, bazując na informacji, że UE bada możliwości w tym zakresie.
Redakcja niemieckiego portalu Focus otrzymała jednak wyjaśnienia od Erica Mamera, rzecznika Komisji Europejskiej, który tłumaczy, że nie ma planów stworzenia bazy danych o majątkach obywateli UE:
„Komisja Europejska nie ma zamiaru tworzyć centralnej bazy danych o majątku obywateli UE. Prawdą jest, że Komisja prowadzi obecnie na zlecenie Parlamentu Europejskiego badanie pod kątem praktyki rejestrowania majątku w państwach członkowskich UE. To badanie przeglądowe pokazuje jedynie, jakie mechanizmy istnieją w 27 państwach członkowskich (badanie mapujące). Sama komisja nie planuje żadnych działań na podstawie wyników tego badania”.
Po otrzymaniu tego oświadczenia redakcja dodała na początku artykułu informację, że został on poprawiony. Umieszczono w nim wspomnianą wypowiedź oraz krótką informację, że zawarte w artykule informacje o planach UE okazały się fałszywe.
Podobne doniesienia dementowano 3 lata temu
Nie jest to pierwszy raz, gdy pojawiają się podejrzenia, że UE planuje stworzyć powszechny rejestr majątków. Już w 2021 roku Komisja Europejska odnosiła się do tego tematu w odpowiedzi na zapytania niemieckich i austriackich europosłów, głównie z grupy Tożsamość i Demokracja.
Europosłowie pytali m.in. o podstawy prawne utworzenia rejestru oraz wyrażali obawy, że może on naruszać prawo do prywatności lub umożliwiać nakładanie nowych podatków. Również w zagranicznych mediach w 2021 roku pisano, że Unia planuje wprowadzić system kontroli na wzór chińskiego, brutalnie naruszający prywatność obywateli.
Komisja Europejska odpowiedziała, że zleciła studium wykonalności takiego rejestru na wniosek Parlamentu Europejskiego. Jednak, jak podkreśla, zlecenie badania nie oznacza, że instytucje unijne planują stworzyć taką bazę. W odpowiedzi czytamy:
„Takie badanie, podjęte na wniosek Parlamentu Europejskiego, nie przesądzi o ewentualnych przyszłych inicjatywach politycznych Komisji Europejskiej”.
Rejestry majątków już istnieją, ale na poziomie krajowym
Studium wykonalności, o którym blisko trzy lata temu pisała Komisja Europejska, opublikowano w marcu 2024 roku. Badano w nim trzy możliwe scenariusze (s. 5):
- utworzenie rejestrów aktywów na poziomie krajowym, które później zostaną połączone na poziomie unijnym,
- połączenie na poziomie unijnym rejestrów już istniejących na poziomie krajowym,
- ustanowienie centralnego, unijnego rejestru aktywów.
W podsumowaniu studium możemy przeczytać, że najprostszy do wprowadzenia byłby scenariusz 2, czyli połączenie danych z baz krajowych. Pozostałe dwa są albo nierealistyczne, albo wątpliwe prawnie (s. 276).
Podczas badania zidentyfikowano w państwach członkowskich 104 istniejące rejestry aktywów prowadzone przez władze publiczne i 111 rejestrów prywatnych (s. 25). Przykładowo: w Polsce istnieją już bazy danych na temat posiadaczy aut, statków powietrznych i morskich, czy też broni (s. 86).
Wynik tego studium nie oznacza, że Komisja Europejska planuje łączyć dane z krajowych rejestrów majątków. Z oświadczeń KE wynika, że nie podjęto w tej sprawie żadnej decyzji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter