Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Rośnie liczba zakażeń wirusem HIV. Rekordowy rok 2023
Rośnie liczba zakażeń wirusem HIV. Rekordowy rok 2023
Tymczasem w Polsce dramatycznie rośnie liczba osób zakażonych HIV. Jeśli w zeszłym całym roku było to mniej niż 2 400 osób, to dzisiaj mamy już ponad 2 600 osób. Jeżeli w tamtym roku wskazaliśmy na dramatyczny stan, poziom liczby osób chorych na AIDS, to w tym roku liczba osób chorych na AIDS jest o połowę większa – 50 proc. wzrost. Rośnie także zakażalność innymi chorobami wenerycznymi. Kiłą – 70 proc. wzrost, rzeżączką – trzykrotny wzrost zakażeń.
- Do końca listopada 2023 roku zdiagnozowano 2 688 zakażeń HIV. To więcej niż w całym 2022 roku (2 384 przypadki).
- Wzrasta również liczba zachorowań na AIDS, które jest wywoływane przez wirusa HIV. Do 30 listopada wykryto 171 zachorowań, a więc prawie 49 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem (115 przypadków).
- We wspomnianym okresie zidentyfikowano 2 800 przypadków zachorowań na kiłę i 1 282 na rzeżączkę. Rok wcześniej liczba wykrytych przypadków wynosiła odpowiednio 1 631 i 514.
- Liczba przypadków zachorowań na kiłę wzrosła o 71,7 proc., a na rzeżączkę – o 149,2 proc. (dwuipółkrotnie).
- Na tej podstawie wypowiedź Anity Kucharskiej-Dziedzic oceniamy jako prawdę.
1 grudnia obchodzono Światowy Dzień AIDS. Posłowie Lewicy zwołali konferencję prasową, aby zachęcić do podnoszenia świadomości społecznej na temat chorób zakaźnych. Anita Kucharska-Dziedzic zaapelowała do naukowców, lekarzy, polityków, liderów opinii oraz społeczników do współpracy w celu ograniczenia liczby zachorowań.
Statystyki przywołane przez Anitę Kucharską-Dziedzic pokazują, że liczba zakażonych HIV w 2023 roku wzrosła, mimo że ten jeszcze się nie skończył. Statystyki dotyczące liczby zakażeń wykazują trend wzrostowy także w przypadku innych chorób wenerycznych.
Rośnie liczba zakażonych HIV
Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynika, że liczba osób z rozpoznanym HIV wzrasta. W latach 2012–2021 średnio każdego roku liczba pacjentów z HIV zwiększała się o 7,3 proc.
Zdecydowanie częściej do zakażenia HIV dochodzi u mężczyzn (72,3 zakażenia na 100 tys.) niż u kobiet (18,5 zakażenia na 100 tys.). Większy wskaźnik wśród mężczyzn bierze się z dominujących dróg transmisji zakażenia (kontakty seksualne pomiędzy mężczyznami).
Niemniej wszelkie dane dotyczące źródeł zakażeń trzeba traktować z ostrożnością. Szacuje się, że badanie w kierunku HIV wykonało zaledwie od 5 do 9 proc. dorosłych Polaków. Taki test można wykonać bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych.
Rekordowa liczba zakażeń w 2023
W 2022 roku odnotowano 2 384 nowe zakażenia wirusem HIV. Wówczas po raz pierwszy przekroczyliśmy poziom 2 tys. zakażeń. Okazuje się, że rok 2023 będzie pod tym względem jeszcze gorszy. Tylko od stycznia do końca listopada wykryto 2 688 przypadków zakażeń.
Jeśli chodzi o przyczyny wzrostu zakażeń, wskazuje się na różnorodne czynniki. Wśród nich znajduje się brak edukacji seksualnej i niska świadomość społeczna dotycząca przenoszenia chorób drogą płciową, co też może wynikać z braku akcji profilaktycznych podejmowanych na szeroką skalę.
Według badania „Świadomość społeczna w Polsce na temat HIV” o profilaktyce przedekspozycyjnej (PrEP) słyszała ¼ Polaków. Na podstawie przeprowadzonego badania można również sądzić, że temat HIV jest pewnego rodzaju tabu. Połowa respondentów nie rozmawiała z partnerem lub partnerką o zagrożeniach związanych z HIV.
Rośnie również liczba przypadków AIDS, kiły i rzeżączki
Nieleczone zakażenie HIV może prowadzić do AIDS, czyli zespołu nabytego niedoboru odporności. Liczba przypadków AIDS w Polsce rośnie. Od stycznia do końca listopada 2023 roku zdiagnozowano 171 przypadków AIDS. Rok temu w analogicznym okresie było to 115 zachorowań.
Statystyki wskazują także na wzrost liczby przypadków innych chorób przenoszonych drogą płciową. Do 30 listopada w statystykach odnotowano 2 800 zachorowań na kiłę, podczas gdy rok wcześniej takich diagnoz było 1 631. Jeżeli chodzi o rzeżączkę, liczba nowych przypadków wzrosła z 514 w 2022 roku do 1 282 w 2023 roku.
O charakterystycznych objawach chorób przenoszonych drogą płciową można przeczytać w tym poradniku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter