Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ryszard Czarnecki o odwołaniu szefa CBA
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ryszard Czarnecki o odwołaniu szefa CBA
Po wybuchu afery hazardowej pierwszą zdymisjonowaną osobą był szef CBA, który tę aferę wykrył.
13 grudnia 2009 roku, w związku z aferą hazardową, ze swoich stanowisk zostali odwołani m.in.: Mariusz Kamiński, Michał Drzewiecki, Grzegorz Schetyna i Andrzej Czuma. Autor wypowiedzi sugeruje, że szef CBA (M. Kamiński) został odwołany w ramach kary za wykrycie szkodliwej dla wizerunku rządu afery. R. Czarnecki wzmocnił swoją sugestię przez pominięcie faktu jednoczesnego odwołania trzech ministrów Platformy Obywatelskiej. Dlatego wypowiedź uznajemy za manipulację.
Wydarzenia związane z aferą hazardową zostały ujawnione 1. października 2009 roku w artykule Cezarego Gmyza dla „Rzeczpospolitej„. Znalazły się w nim stenogramy z rozmów między szefem klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Zbigniewem Chlebowskim oraz biznesmenem związanym z branżą hazardową, Ryszardem Sobiesiakiem. Rozmowy dotyczyły projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. R. Sobiesiak wywierał naciski mające na celu wycofanie niekorzystnych dla niego zapisów w projekcie ustawy. Stenogramy ujawniały także kontakty R. Sobiesiaka z ministrem sportu i turystyki, Mirosławem Drzewieckim.
Przywołane w artykule z „Rzeczpospolitej” stenogramy pochodzą z podsłuchów założonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Z ich treści wynika, że szef CBA, Mariusz Kamiński, poinformował premiera Donalda Tuska o prowadzonych działaniach 12 sierpnia 2009 roku.
5 października, w wyniku publikacji artykułu, do dymisji podał się Mirosław Drzewiecki, a 7 października to samo uczynili Grzegorz Schetyna, Andrzej Czuma i Adam Sznajfeld. 13 października M. Drzewiecki, G. Schetyna i A. Czuma zostali odwołani z zajmowanych urzędów postanowieniami prezydenta L. Kaczyńskiego (1, 2). Tego samego dnia ze stanowiska odwołany został szef CBA, Mariusz Kamiński.
M. Kamiński nie był zatem pierwszą i jedyną zdymisjonowaną osobą w związku z aferą hazardową, lecz jedną z kilku osób zdymisjonowanych 13 października 2009 roku. R. Czarnecki w swojej wypowiedzi sugerował, że zdymisjonowanie szefa CBA mogło być karą premiera Donalda Tuska za wykrycie niewygodnej dla rządu afery:
Jak afera hazardowa miała miejsce, no to pierwszą osobą zdymisjonowaną, był szef CBA, który tę aferę wykrył. Tutaj jednak standardy w rządzie Rzeczpospolitej Polskiej za czasów PiS-u są inne.
Autor wypowiedzi pominął fakt, że 13 grudnia 2009 roku, wraz z szefem CBA, z zajmowanych stanowisk zostali odwołani trzej członkowie Platformy Obywatelskiej. Tym samym znacznie wzmocnił swoją sugestię. Premier Donald Tusk, zapowiadając decyzję o podjęciu procedury odwołania szefa CBA, nazwał aferę hazardową „polityczną pułapką na zamówienie opozycji”. Nie rozstrzygając rzeczywistych powodów odwołania M. Kamińskiego, wzmocnienie sugestii poprzez pominięcie faktów uznajemy za manipulację.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter