Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Siły Zbrojne RP w misjach zagranicznych NATO
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Siły Zbrojne RP w misjach zagranicznych NATO
Jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, bo nasze wojsko jest obecne również na Łotwie, jest obecne w Rumunii.
Zgodnie z Postanowieniami Prezydenta RP z dnia 29 grudnia 2017 roku w Republice Łotewskiej i w Rumunii do dnia 30 czerwca 2018 roku będą obecne dwa polskie kontyngenty wojskowe w ramach sił Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W związku z tym wypowiedź ministra M. Błaszczaka uznajemy za prawdziwą.
Minister M. Błaszczak, opowiadając o szansach Polski na stałą obecność wojsk USA w Polsce, stwierdził, że ważnym argumentem w negocjacjach z USA są liczne akty solidarności Polski z jej sojusznikami w ramach NATO. Jako przykład, podał obecność Sił Zbrojnych RP w Łotwie i Rumunii.
Decyzja o zorganizowaniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności wojsk sojuszu (ang. enhanced forward presence) zapadła podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Wzmocniona Wysunięta Obecność NATO to 4 wielonarodowe grupy bojowe obecne w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Wojska polskie obecne są właśnie na Łotwie, w ramach grupy bojowej pod przewodnictwem Kanady. Ponadto, podczas warszawskiego szczytu NATO postanowiono o zorganizowaniu grup bojowych dostosowanej Wysuniętej Obecności (ang. tailored forward presence) w Rumunii i Bułgarii, które również wspiera Polska.
27 kwietnia 2017 roku Prezydent postanowił o użyciu PKW w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO w Republice Łotewskiej, Republice Estońskiej i Republice Litewskiej. Misja ta początkowo miała trwać od 1 maja do 31 grudnia 2017 roku, jednak 29 grudnia 2017 roku okres użycia PKW został przedłużony do 30 czerwca 2018 roku. PKW Łotwa liczy obecnie 170 żołnierzy 9. Brygady Kawalerii Pancernej wraz z plutonami logistycznymi
Również 27 kwietnia 2017 roku Prezydent RP wydał postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie wielonarodowej brygady sił dostosowanej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rumunii. Podobnie jak misja w państwach bałtyckich, PKW w Rumunii miało działać w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2017 roku. Jednak postanowieniem z 29 grudnia 2017 roku Prezydent przedłużył obecność PKW do 30 czerwca 2017 roku. Obecnie PKW Rumunia liczy ok. 230 żołnierzy z 7. batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, uzupełniony specjalistami z innych jednostek oraz instytucji.
Misje w Łotwie i Rumunii nie są jedynymi misjami NATO w których czynny udział biorą Polskie Siły Zbrojne. Od przełomu czerwca i lipca 1999 roku polscy żołnierze obecni są w Kosowie w ramach operacji Joint Guardian. Ponadto jeden z Polskich Kontyngentów Wojskowych od 1 stycznia 2015 roku działa w Islamskiej Republice Afganistanu jako część misji Resolute Support. Wart wspomnienia jest również udział polskich Sił Powietrznych w prowadzonej od 2004 roku misji Baltic Air Policing, pomagającej utrzymać integralność przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Prowadzenie misji jest przekazywane regularnie różnym państwom NATO. Polska przewodziła jej już sześciokrotnie, z czego ostatni raz od początku maja do końca sierpnia 2017 roku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter