Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Status uchodźcy w Konwencji Genewskiej
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Status uchodźcy w Konwencji Genewskiej
Uchodźca musi uciekać ze swojego kraju ze względu na wojnę czy dyskryminację i ma prawo – na mocy Konwencji Genewskiej, starać się o opiekę w kraju, w którym ma poczucie bezpieczeństwa.
W samej Konwencji Genewskiej z 1951 r. nie ma definicji uchodźcy. Ta pojawia się dopiero w protokole dodatkowym z Nowego Jorku z 1967 r.
Z treści Konwencji Genewskiej z 28 lipca 1951 roku dotyczącej statusu uchodźców i dołączonego doń Protokołu Nowojorskiego z 31 stycznia 1967 roku wynika, iż „uchodźcą jest osoba, która żywi uzasadnioną obawę przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub poglądów politycznych, znajduje się poza terytorium kraju, którego jest obywatelem i – z powodu tych obaw – nie chce lub nie może do tego kraju powrócić”.
Konwencja przyznaje uchodźcom szereg praw, m.in. prawo do sądów czy prawo do pracy na tych samych warunkach, jak autochtoni. “Uchodźcy będą traktowani w taki sam sposób, jak obywatele”
Imigrant albo migrant to osoba, która opuszcza swój kraj po to by poprawić jakość swojego życia – w celu znalezienia lepszej pracy, szkoły albo by dołączyć do członków rodziny.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter