Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Statut Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Statut Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Statut Europejskiej Sieci nie przewiduje instrumentu zawieszenia członkostwa w tej organizacji; przewiduje możliwość wykluczenia.
Wypowiedź Tomasza Rzymkowskiego dotyczy treści statutu Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). W skład tej organizacji mogą wejść Rady Sądownictwa oraz instytucje o podobnym charakterze funkcjonujące w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Warunkiem członkostwa jest, zgodnie z art. 6 statutu ENCJ, pełna niezależność i niezawisłość jednostek od władzy ustawodawczej i wykonawczej.
W tym samym artykule, w ust. 4, przedstawiono procedurę wykluczenia członka z organizacji:
Zarządowi przysługuje prawo wniesienia wniosku o usunięcie członka ze Stowarzyszenia w przypadku popełnienia przezeń poważnych naruszeń w odniesieniu do celów i zadań Stowarzyszenia, o których mowa powyżej w art. 3 i 4. Zarząd zobowiązany jest do umożliwienia danemu członkowi przedstawienia swojego stanowiska w sprawie. Decyzję o wydaleniu ze Stowarzyszenia podejmuje Zgromadzenie Ogólne większością trzech czwartych głosów członków obecnych na danym posiedzeniu.
W treści statutu nie ma jednak zapisów właściwych dla procedury zawieszenia członka organizacji.
Tomasz Rzymkowski podaje prawidłowe informacje związane ze statutem ENCJ, dlatego jego wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter