Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Traktat Lizboński – kiedy został podpisany przez Polskę?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Traktat Lizboński – kiedy został podpisany przez Polskę?
To bracia Kaczyńscy negocjowali Traktat lizboński. Bracia Kaczyńscy go podpisali, prawie cały PiS głosował za tym traktatem.
Traktat lizboński był negocjowany w dniach 18-19 października 2007 roku podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Lizbonie. Polskiej delegacji przewodniczył prezydent RP Lech Kaczyński, a w jej skład wchodziła m.in. minister spraw zagranicznych Anna Fotyga. Polskie stanowisko w negocjacjach określał specjalny dokument zaakceptowany przez ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Traktat został podpisany 13 grudnia 2007 roku, również w stolicy Portugalii, przez premiera Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, będących w roli pełnomocników obecnej podczas tej uroczystości głowy państwa.
W dniu 1 kwietnia 2008 roku Sejm wyraził zgodę na ratyfikację traktatu. W głosowaniu wzięło udział 157 posłów Prawa i Sprawiedliwości, “za” głosowało 89 posłów.
Prezydent Lech Kaczyński ratyfikował traktat lizboński 10 października 2009 roku.
Wypowiedź należy uznać za manipulację. Jarosław Kaczyński nie składał swojego podpisu pod traktatem lizbońskim, natomiast partii Prawo i Sprawiedliwość w głosowaniu dotyczącym tej umowy międzynarodowej bliżej było do równego podziału na zwolenników i przeciwników ratyfikacji, niż jednomyślności – jedynie 57% głosujących z KP PiS było „za”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter