Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Trzaskowski manipuluje na temat aplikacji Bocheńskiego
Trzaskowski manipuluje na temat aplikacji Bocheńskiego
Nagle [Tobiasz Bocheński – przyp. Demagog] chce robić jakąś aplikację, swoją wymyślił, za pomocą której można zgłaszać problemy w Warszawie, a my taką aplikację już dawno mamy.
- W przypadku wygranej Tobiasz Bocheński – kandydat PiS na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych – obiecał stworzyć aplikację WAVO.
- Zgodnie z koncepcją Bocheńskiego, rozwiązanie miałaby pozwolić warszawiakom na udział w podejmowaniu decyzji za pomocą smartfona. Dzięki aplikacji ma być możliwe uczestnictwo w konsultacjach społecznych, a także współtworzenie miasta, dzięki podejmowaniu wiążących prawnie decyzji.
- Wspomniana przez Rafała Trzaskowskiego aplikacja to Warszawa 19115. Pozwala ona na zgłoszenie urzędowi problemu (np. o niedziałającej sygnalizacji świetlnej). Za jej pomocą można również zawnioskować o posadzenie drzewa lub zgłosić własny pomysł dotyczący usprawnienia miasta.
- Koncepcja aplikacji zaproponowanej przez Tomasza Bocheńskiego posiada więcej funkcji niż Warszawa 19115, która ogranicza się zasadniczo do zgłaszania problemów w mieście. Dlatego też wypowiedź Rafała Trzaskowskiego oceniamy jako manipulację.
Trzaskowski uderza w Bocheńskiego
Rafał Trzaskowski podczas rozmowy w „Faktach po Faktach” został zapytany o Tomasza Bocheńskiego, który będzie ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy. Zdaniem polityka PO problemem kandydata wystawionego przez PiS jest jego wiarygodność.
Trzaskowski zwrócił uwagę, że Bocheński chce stworzyć aplikację, która ma rozwiązywać problemy warszawiaków. Prezydent Warszawy przypomniał, że taka aplikacja już jednak istnieje [czas nagrania 10:40].
Bocheński zapowiada nową aplikację
Tobiasz Bocheński został wskazany przez PiS na kandydata prezydenta Warszawy w nadchodzących wyborach samorządowych. „Chcemy miasta tworzonego przez mieszkańców dla mieszkańców. Prawdziwej demokracji lokalnej, uczciwych konsultacji społecznych” – mówił Bocheński podczas warszawskiej konwencji PiS.
W trakcie przemówienia kandydat PIS zapowiedział pierwsze ze swoich zobowiązań wyborczych – aplikację stworzoną z myślą o większej partycypacji warszawiaków w decyzjach na szczeblu samorządowym. Aplikacja miałaby powstać w trakcie pierwszego roku rządów w stołecznym ratuszu.
„Stworzymy aplikację na smartfon i tablet, w którym każdym mieszkaniec Warszawy będzie mógł głosować, przesyłać swoje uwagi, zabierać głos i współkreować swoje miasto: osiedle, dzielnice i miasto w całej swojej okazałości”.
Kandydat PiS zdradza więcej szczegółów
19 lutego Bocheński zamieścił post na portalu X (dawny Twitter), gdzie ujawnił więcej szczegółów dotyczących funkcjonalności aplikacji. We wpisie zapowiedziano, że ma ona pozwolić na udział w głosowaniach, konsultacjach społecznych i referendach lokalnych.
Co więcej, według polityka każdy warszawiak przy wykorzystaniu smartfona będzie mógł nie tylko wyrazić opinię na temat swojej ulicy, osiedla, dzielnicy czy całego miasta.
„Zaproponowaliśmy dzisiaj warszawiakom nową aplikację, aplikację WAVO, która będzie służyła do pobudzenia demokracji lokalnej, ponieważ głęboko wierzymy w to, że warszawiacy powinni być współkreatorami swojej przestrzeni miejskiej. Chodzi o to, żebyście na co dzień czuli możliwość, że możecie zmieniać swoje miasto według własnych potrzeb, według własnego gustu i własnej wizji. Dlatego w tej aplikacji […] będziecie mogli ją sobie odpalić i wziąć udział w głosowaniu dotyczącym waszej dzielnicy”.
Tomasz Bocheński w nagraniu zamieszczonym na portalu X
Pod postem Bocheńskiego na portalu X internauci przypomnieli, że w Warszawie istnieje już podobna aplikacja – Warszawa 19115. Na czym polegają jej założenia? Czy jej funkcjonalność pokrywa się z tym, co zapowiada kandydat PiS?
Czym jest serwis Warszawa 19115?
Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 jest całodobowym serwisem dla mieszkańców Warszawy, działającym od 2013 roku. Mieszkańcy przekazują urzędnikom informacje dotyczące kwestii wymagających uwagi służb miejskich. Informacje są przekazywane za pomocą: telefonu, aplikacji mobilnej, strony internetowej, czatu i mailem.
Najczęściej warszawiacy zgłaszają takie sprawy jak: nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, problemy z funkcjonowaniem komunikacji publicznej, uszkodzenia infrastruktury drogowej, uszkodzenie zieleni miejskiej oraz różne nieczystości na ulicach miasta.
Od początku działania odpowiedziano na 4 667 963 zgłoszenia. Niemal 42,8 proc.z nich to pytania zadawane przez mieszkańców. Z kolej 49,8 proc. informacji dotyczy awarii i interwencji.
Jak działa aplikacja Warszawa 19115?
Z pomocą aplikacji Warszawa 19115 można powiadomić o napotkanym problemie, takim jak powalone drzewo czy niedziałająca sygnalizacja świetlna. Następnie zgłoszenie trafia do centrum kontaktowego, skąd użytkownik otrzymuje potwierdzenie z numerem sprawy.
Aplikacja pozwala też użytkownikowi na wskazanie, gdzie chciałby, aby zostało posadzone nowe drzewo. Przewidziano w niej także funkcję zgłoszenia wolnego wniosku, w którym można opisać własny pomysł na zmiany w Warszawie.
Poza tym aplikacja posiada funkcje informacyjne m.in. dotyczące harmonogramu wywozu odpadów czy realizowanych projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Użytkownicy mają także możliwość śledzenia zgłoszeń innych mieszkańców.
Bocheński krytycznie o aplikacji Warszawa 19115
Kandydat PiS w nagraniu zamieszczonym 21 lutego w serwisie X krytycznie wypowiedział się na temat działań prezydenta Trzaskowskiego. Jego zdaniem w Warszawie nie udało się wprowadzić nowoczesnego rozwiązania, a niezbyt dobrze o aplikacji Warszawa 19115 mają świadczyć jej niskie oceny w sklepie App Store – 2,3/5, co faktycznie jest prawdą.
Polityk zapowiada, że w aplikacji WAVO warszawiacy nie tylko mogliby decydować o zasadzeniu drzewa, ale też o powstaniu projektów infrastrukturalnych, np. o budowie skateparku. Zgodnie z obietnicą polityka dzięki aplikacji będzie można głosować w smartfonie, brać udział w konsultacjach społecznych, a także współtworzyć miasto dzięki podejmowaniu wiążących prawnie decyzji.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter