Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polacy umierają najczęściej w Europie na nowotwory złośliwe?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Czy Polacy umierają najczęściej w Europie na nowotwory złośliwe?
Największą umieralność (na nowotwory złośliwe – przyp. red.) w Europie po Węgrzech i Chorwacji ma Polska.
Informacje na temat umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce i Europie można znaleźć w raporcie Najwyższej Izby Kontroli ze stycznia 2018 roku – „Dostępność i efekty leczenia nowotworów”. Opierając się na danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2012 roku, NIK podała standaryzowany współczynnik umieralności dla poszczególnych państw.
Zgodnie z informacjami NIK, standaryzowany współczynnik umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce wynosił 194 zgony na 100 tys. mieszkańców. Wyższy współczynnik wystąpił w przypadku Chorwacji (204 zgony) i Węgier (222 zgony). Średnio w państwach Unii Europejskiej jest to 165 przypadków.
Najnowsze dane WHO na temat umieralności na nowotwory pochodzą z 2013 roku. Niestety, możliwe do wygenerowania są jedynie zestawienia standaryzowanych współczynników dla poszczególnych państw w podziale na kobiety i mężczyzn. W roku 2013 umieralność na nowotwory wśród polskich kobiet wynosiła 96 zgonów na 100 tys. osób. Wyższy współczynnik w Europie wystąpił w czterech państwach: na Słowacji (97), w Chorwacji (102), Serbii (106) i na Węgrzech (120). W tym samym roku wśród Polskich mężczyzn umieralność na nowotwory wynosiła 166 zgonów na 100 tys. osób. Wyższy współczynnik w Europie wystąpił w 8 państwach: w Serbii (172), Rumunii (172), Estonii (175), Litwie (180), Chorwacji (191), Łotwie (193), Słowacji (196) i na Węgrzech (215).
Dane na temat współczynnika umieralności na nowotwory podaje także OECD. Sięgają one w przypadku niektórych państw do roku 2016. Według danych OECD Polska znajduje się na 3. miejscu, razem ze Słowenią (243 zgony na 100 tys. mieszkańców), po Słowacji (259) i Węgrzech (279). Jednak współczynnik podany przez OECD nie jest standaryzowany.
Należy więc stwierdzić, że dane opracowane przez NIK i opublikowane na początku 2018 roku, choć dotyczą roku 2012, są najbardziej aktualnymi z dostępnych, które opisują zjawisko umieralności na nowotwory złośliwe w postaci standaryzowanego wskaźnika i bez podziału na płeć. Są one zgodne z treścią wypowiedzi Grzegorza Lipca. Dlatego oceniamy wypowiedź jako zgodną z prawdą.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter