Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ustawa górnicza z 2007 r. – jakie były jej zapisy? #StrajkNaŚląsku
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Ustawa górnicza z 2007 r. – jakie były jej zapisy? #StrajkNaŚląsku
Pan poseł Szwed próbował wpłynąć na moje sumienie. Panie pośle, z wielkim szacunkiem do pana powiem tak: Rozumiem, że pana sumienie być może bardziej otwiera się przed taką formułą, że pan jako członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w 2007 r., kiedy uchwalaliśmy proponowany przez PiS projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2008-2015, nie zaopatrzył go w część dotyczącą zabezpieczenia górników i ich rodzin.
Wypowiedź została zakwalifikowana jako manipulacja, ponieważ o ile stwierdzenie dotyczące braku zabezpieczeń socjalnych dla górników i ich rodzin na gruncie tzw. ustawy górniczej uchwalonej 7 września 2007 r. można uznać za prawdziwe, o tyle pozostałe stwierdzenia zawierają fałśzywą sugestię, iż fakt ten wynika z działalności w komisjach Sejmu V kadencji posła Stanisława Szweda.
Rzeczywiście należy stwierdzić, że zgodne z prawdą jest stwierdzenie, iż ustawa o funkcjonowaniu górnictwa w latach 2008-2015 z 7 września 2007 r. nie zawierała systemu gwarancji socjalnych dla górników. Wyłącznym uprawnieniem na gruncie tej ustawy jest prawo do ekwiwalentów pieniężnych dla byłych pracowników kopalni, którzy nabyli prawo do renty lub emerytury przed postawieniem kopalni w stan likwidacji (art. 12 ust. 1).
Niemniej jednak, poseł S. Szwed podczas V kadencji Sejmu w ogóle nie wszedł do składu Komisji Rodziny i Praw Kobiet, natomiast w pracach Komisji Polityki Społecznej uczestniczył tylko przez miesiąc w okresie od 9 listopada do 9 grudnia 2005 r., podczas gdy rządowy projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 został wniesiony do Sejmu w dniu 22 sierpnia 2007 r.
Oprócz tego warto nadmienić, iż wskazany rządowy projekt ustawy w ogóle nie był przedmiotem prac Komisji Polityki Społecznej ani Komisji Rodziny i Praw Kobiet. Co więcej jedyne projekty ustawodawodawcze związane przedmiotowo z górnictwem, którymi zajmowała się Komisja Polityki Społecznej (ustawa o zmianie ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003 – 2006 oraz ustawa o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych) były procedowane, gdy poseł S. Szwed nie był już jej członkiem. Rządowym projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 zajmowały się Komisja Gospodarki oraz Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z koalicyjnym programem rządowym „Solidarne Państwo”, których poseł S. Szwed nigdy nie był członkiem (GOS, NSP).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter