Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W ilu państwach nie ma ambasadora Stanów Zjednoczonych?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W ilu państwach nie ma ambasadora Stanów Zjednoczonych?
W zdecydowanej większości krajów świata dzisiaj Stany Zjednoczone nie mają swojego ambasadora.
- Według stanu na dzień 15 lipca nie znajdziemy amerykańskiego ambasadora w 94 państwach świata, mimo że w 15 z nich nominowano już nowe osoby (które nie zdążyły jeszcze objąć stanowiska).
- Na świecie istnieje obecnie 195 państw uznawanych na arenie międzynarodowej, co oznacza, że USA nie ma swojego ambasadora w mniej niż połowie z nich.
- Faktycznie Stany Zjednoczone za rządów Joe Bidena nie obsadziły jeszcze swoich ambasadorów w wielu państwach świata, jednak nie jest to wcale „zdecydowana większość”, jak sugerował Bielan. Na tej podstawie oceniamy wypowiedź jako fałsz.
Kontekst wypowiedzi
Europoseł Adam Bielan będąc 15 lipca gościem programu „Tłit”, wypowiedział się na temat kandydatury Marka Brzezińskiego na stanowisko ambasadora. Odniósł się także do artykułu Onetu, informującego, że polski rząd domaga się od niego zrzeknięcia się polskiego obywatelstwa i sugerującego, że jest to próba upokorzenia przedstawiciela administracji prezydenta Joe Bidena. Europoseł stwierdził także, że zawsze po wyborach w Stanach Zjednoczonych większość nominatów politycznych pełniących urząd ambasadora rezygnuje, a to skutkuje tym, że stanowiska te pozostają przez długi czas nieobsadzone. Na potwierdzenie swojej tezy Adam Bielan posłużył się uogólnieniem i stwierdził, że na ten moment USA nie ma swoich ambasadorów w większości państw na świecie.
Gdzie USA nie ma ambasadorów?
Spis aktualnie urzędujących amerykańskich ambasadorów w poszczególnych krajach udostępnia Amerykańskie Stowarzyszenie Służb Zagranicznych. Według powyższego spisu w dniu, w którym Adam Bielan wypowiedział się na ten temat, USA nie miało swojego ambasadora w 94 państwach świata.
Według stanu na dzień 15 lipca nie znajdziemy przedstawiciela Stanów Zjednoczonych w następujących państwach:
Afganistan, Algieria, Argentyna, Australia, Austria, Bahamy, Bahrajn, Belgia, Belize, Boliwia, Brazylia, Brunei Darussalam, Kamerun, Kanada, Czad, Chile, Chiny, Demokratyczna Republika Konga, Kostaryka, Chorwacja, Kuba, Czechy, Dania, Dominikana, Salwador, Erytrea, Estonia, Fidżi (i Kiribati, Nauru, Tonga, Tuvalu), Finlandia, Francja (i Monako), Gabon, Niemcy, Gwinea, Haiti, Watykan, Honduras, Węgry, Islandia, Indie, Irlandia, Izrael, Włochy (i San Marino), Jamajka, Japonia, Kenia, Kirgistan, Luksemburg, Malta, Mauritius (i Seszele), Meksyk, Maroko, Namibia, Holandia, Nowa Zelandia (i Samoa), Norwegia, Pakistan, Panama, Paragwaj, Filipiny, Polska, Portugalia, Katar, Rumunia, Arabia Saudyjska, Singapur, Słowenia, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Sudan Południowy, Hiszpania (i Andora), Sudan, Szwecja, Szwajcaria i Liechtenstein, Syria, Tajlandia, Trynidad i Tobago, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Urugwaj, Wietnam, Zambia, Zimbabwe.
Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych z tych państw USA nominowało już nowego ambasadora lub ambasadorkę, jednak nie zdążyli oni jeszcze objąć stanowiska. Z taką sytuacją mamy do czynienia w: Algierii, Bahrajnie, Kamerunie, Chile, Demokratycznej Republice Kongo, Kostaryce, Francji i Monako, Niemczech, Gwinei, Indiach, Irlandii, Meksyku, Paragwaju i Wietnamie.
Obecnie na świecie funkcjonuje 195 państw uznawanych na arenie międzynarodowej, z czego 193 to kraje będące członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych (Watykan i Palestyna pozostają niezrzeszone). Liczba państw, w których stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych pozostaje nieobsadzone, jest duża, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę liczbę krajów, z którymi USA w ogóle nie prowadzi obecnie wymiany ambasadorów (są to 2 państwa – Syria i Erytrea). Jednakże, w stosunku do liczby wszystkich krajów świata, nie można interpretować tych 94 państw jako „zdecydowaną większość”, ponieważ nie stanowią one nawet połowy państw na Ziemi. Na tej podstawie oceniamy wypowiedź Bielana jako fałsz.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter