Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W jakich państwach UE aborcja jest dopuszczalna ze względu na wady płodu?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
W jakich państwach UE aborcja jest dopuszczalna ze względu na wady płodu?
W całej Unii Europejskiej większość państw, a tylko Malta się na to nie zgadza, (…) jest dopuszczana aborcja ze względu na wady płodu.
Status prawny aborcji na świecie
Pozarządowa organizacja Center for Reproductive Rights od roku 1998 publikuje mapę świata obrazującą status prawny aborcji w poszczególnych państwach. Zgodnie z przyjmowaną metodologią wyróżnić możemy pięć kategorii, do których przypisywane są kraje:
- aborcja całkowicie zabroniona – prawo nie zezwala dokonania aborcji w żadnym przypadku. Szacuje się, że do tej grupy należy 26 państw, w których mieszka 90 mln kobiet w wieku rozrodczym,
- aborcja możliwa w przypadku zagrożenia dla życia kobiety – do tej grupy zalicza się 39 państw, w których żyje 359 milionów kobiet w wieku rozrodczym,
- aborcja możliwa ze względu przesłanek zdrowotnych – 237 milionów kobiet w wieku rozrodczym żyjących w 56 państwach,
- aborcja ze względu na szerokie podstawy społeczno-ekonomiczne – przepisy w tych 17 państwach są stosunkowo liberalne, które zezwalają na aborcję w wielu przypadkach. W krajach tej kategorii żyje 386 milionów kobiet w wieku rozrodczym.
- aborcja na żądanie – największa grupa składają się z 67 państw, w których mieszka 590 milionów kobiet. To, co różni kraje tej kategorii to czas, w którym aborcja może być wykonana.
Jak wygląda sytuacja w Unii Europejskiej?
Wśród 27 państw członkowskich UE aborcja jest zakazana całkowicie wyłącznie na Malcie. Jedno z państw – Finlandia – zalicza się do kategorii czwartej, w której aborcja może być wykonana na podstawie przesłanek społeczno-ekonomicznych. Jedno państwo, tym razem Polska, zostało zaklasyfikowane do kategorii trzeciej (aborcja w celu ochrony zdrowia). Może się to jednak zmienić. W pozostałych 24 krajach UE aborcja jest dokonywana na życzenie. Oznacza to, iż prawo nie ingeruje w przyczyny wykonania aborcji. Jedyne występujące ograniczenie to te dotyczące okresu ciąży, w którym zezwala się na przeprowadzenie aborcji.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter