Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Współpraca z Rosją – jakie są warunki?
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Współpraca z Rosją – jakie są warunki?
Na ostatniej Radzie Europejskiej podkreślaliśmy, że warunkiem rozmów z Rosją jest wypełnienie porozumień z Mińska i zakończenie konfliktu na Ukrainie.
Stwierdzenie to jest prawdą, bowiem Rada Europejska wskazała, że niezbędne jest wypełnienie przez Rosję porozumień z Mińska. Jak wskazuje dokument ze spotkania Rady Europejskiej z dnia 19.03.2015 r. – Konkluzje Rady Europejskiej w sprawie stosunków zewnętrznych:
Punkt 9.
Rada Europejska zaapelowała do wszystkich stron o szybką i pełną realizację porozumień mińskich oraz o wywiązanie się z przyjętych przez strony zobowiązań, przy czym podkreśliła odpowiedzialność rosyjskich władz w tym względzie. UE jest gotowa wspierać ten proces, zwłaszcza w odniesieniu do możliwości i zdolności OBWE w zakresie monitorowania i weryfikowania realizacji porozumień mińskich, i będzie kontynuować działania w ramach trójstronnych procesów w dziedzinie energii oraz wdrażania pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu między UE a Ukrainą.
Punkt 10.
Rada Europejska zgodziła się, że czas obowiązywania środków ograniczających wobec Federacji Rosyjskiej, przyjętych 31 lipca 2014 r. i zaostrzonych 8 września 2014 r., należy jednoznacznie powiązać z pełną realizacją porozumień mińskich, przy czym należy pamiętać, że na wdrożenie tych porozumień przewidziano czas aż do 31 grudnia 2015 r. Niezbędne decyzje zapadną w najbliższych miesiącach. W razie potrzeby Rada Europejska jest gotowa przyjąć kolejne środki.
Punkt 11.
Rada Europejska nie uznaje i nie przestaje potępiać bezprawnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską oraz jest zdecydowana w pełni realizować swoją politykę nieuznawania aneksji.
Należy więc pamiętać, że Federacja Rosyjska otrzymała czas do końca tego roku na wprowadzenie w życie porozumień mińskich. Co za tym idzie – proces pokojowy może się wydłużyć.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter