Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wydatki na ochronę zdrowia w Polsce na tle Europy – Imponderabilia
Wydatki na ochronę zdrowia w Polsce na tle Europy – Imponderabilia
Na ochronę zdrowia wydajemy o dobrych parę punktów procentowych PKB mniej niż nasi zachodni czy nasi północni sąsiedzi.
- Dane Eurostatu i OECD pokazują, że Polska zajmuje 3. miejsce od końca wśród państw UE, jeśli chodzi o ogólne wydatki na ochronę zdrowia względem PKB. W przypadku wydatków publicznych znajdujemy się na 4. miejscu od końca.
- W 2022 roku w Polsce ogólnie na opiekę zdrowotną przeznaczono 6,7 proc. PKB, czyli niemal 2 razy mniej niż w Niemczech (12,7 proc.). Około 4 punktów procentowych brakowało nam także do poziomu wydatków Szwecji oraz Finlandii.
- Jeśli chodzi o wydatki publiczne, w 2022 roku wydaliśmy ok. 5 proc. PKB. Dla porównania Czesi wydali 7,7 proc. PKB, Szwedzi: 9,2 proc. PKB, Finowie i Duńczycy: 8,1 proc. a Niemcy: 10,9 proc.
- Wypowiedź uznajemy za zgodną z prawdą.
Wydatki publiczne na ochronę zdrowia nie przekraczają 6 proc. PKB
Wydatki na ochronę zdrowia utrzymywane są w Polsce na poziomie ponad 6 proc. PKB od roku 2003, epizodycznie w latach 2009–2010 przekroczyły one pułap 7 proc. Odsetek ten jest jednak liczony dla wydatków ogólnych, które obejmują także sektor prywatny.
Jeśli uwzględnimy tylko państwowe wydatki na ochronę zdrowia, to nie przekroczyły one progu 6 proc. Według wstępnych szacunków GUS w roku 2022 publiczne wydatki na opiekę zdrowotną wynosiły 5 proc. PKB. Dla porównania w roku 2015 wydatki te wynosiły dokładnie 4,44 proc. PKB.
Według deklaracji rządu PiS w 2024 roku na ochronę zdrowia z sektora publicznego powinno być przeznaczone minimum 6 proc. PKB. W 2021 roku w tzw. Polskim Ładzie rząd Zjednoczonej Prawicy obiecał zwiększenie nakładów na ten cel do 7 proc. PKB do 2027 roku.
Polska nadal w tyle, jeśli chodzi o wydatki ogólne na ochronę zdrowia
Jak wynika z danych Eurostatu, w 2020 roku wśród państw Unii Europejskiej Polska znajdowała się na 3. miejscu od końca pod względem wydatków ogólnych na ochronę zdrowia. Co więcej, daleko nam było do średniej unijnej, która wynosiła 10,9 proc. PKB.
Nowsze dane za lata 2021 i 2022 zawiera baza OECD, z której dowiadujemy się, że w ubiegłym roku Polska również zajmowała 3. miejsce od końca pod względem wydatków na ochronę zdrowia w Unii Europejskiej.
Za nami znalazły się dwa kraje, które uznawane są za raje podatkowe, czyli Irlandia i Luksemburg. Nie mamy danych dla Rumunii, która jednak w 2021 roku wydała więcej na zdrowie niż Polska, tym samym wyprzedzając nasz kraj względem rankingu z roku 2020.
W regionie Polska i Węgry przeznaczają najmniej na zdrowie
Jak wynika z przygotowanej przez nas mapy, w regionie Europy środkowo-wschodniej Polska oraz Węgry poniosły najmniejsze wydatki ogólne na ochronę zdrowia (6,7 proc. PKB). W regionie najwięcej na ten cel wydały Czechy, bo aż 9,1 proc. PKB.
W całej Europie w 2022 roku najwięcej na ochronę zdrowia wydali Niemcy (12,7 proc. PKB). Oznacza to, że nasi zachodni sąsiedzi wydają na opiekę zdrowotną niemal 2 razy więcej (w stosunku do PKB) niż Polska. Na 2. miejscu znalazła się Francja z wynikiem 11,9 proc., a podium zamknęła Austria z wynikiem 11,4 proc.
Pod względem wydatków na ochronę zdrowia lepiej wypadają także nasi północni sąsiedzi, Szwecja i Finlandia, które wydają ok. 4 punkty procentowe PKB więcej niż Polska. Niecały 1 punkt procentowy dzieli nas od Litwy i ponad 2 – od Łotwy.
Wydatki państwowe również jednymi z najniższych w UE
Jeśli spojrzymy na mapę wydatków publicznych na ochronę zdrowia, to wydatki Polski również pozostawiają wiele do życzenia. W zeszłym roku w regionie tylko Węgry wydały mniej od nas (4,9 proc. PKB). Poza tym udało nam się wyprzedzić Luksemburg i Irlandię (po 4,7 proc. PKB).
Znacznie więcej na opiekę zdrowotną wydają państwa zachodnie oraz skandynawskie. O 3 punkty procentowe więcej wydaje rząd Danii i Finlandii, a o 4 – Szwecji. Niemcy wydały ponad 2 razy więcej względem PKB niż Polska.
Demagog współpracuje z kanałem Imponderabilia
W ramach współpracy z Karolem Paciorkiem z kanału Imponderabilia sprawdzamy wypowiedzi polityków – gości jego kanału. Skróty naszych analiz zobaczysz na nagraniu rozmowy z politykiem. Ich pełne wersje przeczytasz na naszej stronie.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter