Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Wydatki USA na bezpieczeństwo Europy
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Wydatki USA na bezpieczeństwo Europy
Administracja prezydenta Trumpa z roku na rok zwiększa wydatki na obronę USA, ale przede wszystkim na obronę Europy i tzw. wschodniej flanki NATO, czyli Polski m.in. przed ewentualną agresją ze wschodu.
Ponieważ wicemarszałek Bielan wspominał o decyzjach administracji prezydenckiej, skupiliśmy się na decyzjach dotyczących wydatków na obronność podejmowanych przez Biały Dom. Za wskaźnik wydatków na obronę Europy i wschodniej flanki NATO przyjęliśmy nakłady na Europejską Inicjatywę Wzmocnienia (European Reassurance Initiative, ERI), przekształconą niedawno w Europejską Inicjatywę Odstraszania (European Deterrence Initiative, EDI).
Według komunikatu Departamentu Obrony USA w 2017 roku prezydent Barack Obama zaproponował Kongresowi łączny budżet na obronność w wysokości 582,7 miliardów dolarów, na co składa się budżet bazowy ($521,7 mld) i budżet na działania zagranicznych kontyngentów ($58,8 mld). Budżet z 2017 roku przewidywał zwiększenie nakładów na Europejską Inicjatywę Wzmocnienia do $3,4 mld. Stanowi to czterokrotny wzrost względem roku poprzedniego.
Według komunikatu prasowego, w propozycji budżetu na rok 2018 wysłanej do Kongresu przez prezydenta Donalda Trumpa suma nakładów na Departament Obrony wyniosła $639.1 mld, w tym $574.5 budżetu bazowego i $64.6 mld na działania zagranicznych kontyngentów. Jak możemy dowiedzieć się z witryny internetowej Departamentu Obrony USA, nakłady na ERI zwiększone zostały do $4.7 mld.
Projekt budżetu (str. 33) na rok fiskalny 2019 zakłada zwiększenie budżetu Departamentu Obrony do $686 mld, w tym $597 mld budżetu bazowego i $89 mld na działania kontyngentów zagranicznych. Wydatki na EDI (str. 34) mają wzrosnąć do ponad $6.3 mld i zostać przeznaczone na współpracę obronną z partnerami NATO, w tym utrzymanie amerykańskiego batalionu w Polsce. EDI zakłada również wsparcie starań obronnościowych Ukrainy kwotą $250 mln.
Jak wynika z powyższej analizy, w trzech ostatnich latach widać stopniowy wzrost wydatków na obronę Europy, zarządzany przez administrację prezydenta Trumpa. Wypowiedź marszałka Adama Bielana uznajemy za prawdziwą.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter