Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wywóz leków za granicę – jakie będą regulacje dla hurtowni?
Wywóz leków za granicę – jakie będą regulacje dla hurtowni?
Wywóz leków przez hurtownie będzie mógł nastąpić tylko, kiedy Główny Inspektor Farmaceutyczny wyrazi na to zgodę.
Zdanie to jest fałszywe, bowiem, jak wynika z projektu ustawy nowelizującej ustawę prawo farmaceutyczne, nie zgoda, a brak sprzeciwu oznacza możliwość wywozu produktu leczniczego poza granicę. W myśl logiki prawniczej, są to odmienne tryby. Inspektor nie musi wyrazić zgody, wyraża jedynie sprzeciw i to on jest podstawą do zatrzymania wywozu leków.
Przyjęty przez Sejm 9 kwietnia 2015 r. projekt ustawy nowelizującej ustawę prawo farmaceutyczne wprowadza zapis (art. 1 pkt 6), iż właściciel hurtowni farmaceutycznej ma obowiązek zgłoszenia zamiaru wywozu leków za granicę Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu, który to na drodze decyzji administracyjnej o natychmiastowej wykonalności może wyrazić wobec niego swój sprzeciw.
Sprzeciw ze strony Głównego Inspektora Farmaceutycznego zobowiązuje przedsiębiorcę prowadzącego hurtownię do sprzedaży danego leku na terytorium Polski w ilości wskazanej we wcześniejszym zgłoszeniu zamiaru wywozu, natomiast brak sprzeciwu umożliwia wywiezienie leku za granicę.
Główny Inspektor Farmaceutyczny może zabronić wywozu danego produktu leczniczego w celu ochrony zdrowia publicznego i ze względu na stopień zagrożenia brakiem jego dostępności na terytorium RP, dostępność jego odpowiedników oraz jego istotność dla zdrowia publicznego.
Hurtownie farmaceutyczne są ustawowo zobowiązane do zapewnienia nieprzerwanej dostępności leków odpowiadającej potrzebom pacjentów (art. 36z ustawy prawo farmaceutyczne).
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter