Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Wzrost inflacji oraz płac. W jakim stopniu się równoważą?
Wzrost inflacji oraz płac. W jakim stopniu się równoważą?
Rok do roku średnie wynagrodzenie Polaków wzrosło o 15 proc. i inflacja też jest w granicach 15 proc.
- Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 roku w porównaniu z lipcem 2021 roku było wyższe o 15,8 proc.
- Inflacja w lipcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrosła o 15,6 proc.
- Oznacza to, że realne wynagrodzenie wzrosło o 0,2 proc. W dwóch poprzednich miesiącach notowaliśmy pod tym względem spadki.
- Wypowiedź Jarosława Sellina uznajemy za prawdziwą.
Wzrost inflacji oraz wynagrodzeń
Jarosław Sellin, goszcząc w programie „Kawa na ławę” w TVN24, porównał ze sobą wzrost wynagrodzeń oraz inflacji, mówiąc, że te wzajemnie się równoważą. Do zweryfikowania tych informacji wykorzystaliśmy dane Głównego Urzędu Statystycznego z lipca. To z tego okresu pochodzą najnowsze porównywalne ze sobą dane nt. zarówno inflacji, jak i wzrostu wynagrodzeń.
Według danych zawartych w szybkim szacunku opublikowanym przez GUS w sierpniu 2022 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 16,1 proc. r/r. W stosunku do lipca 2022 roku ceny wzrosły o 0,8 proc. Jeśli jednak chodzi o wynagrodzenia, raport za sierpień nie został jeszcze opublikowany.
Wzrost inflacji oraz płac w stosunku do poprzedniego roku
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 roku w porównaniu z lipcem 2021 roku było wyższe o 15,8 proc. i wyniosło 6 778,63 zł (brutto). Względem czerwca 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 3,4 proc.
Inflacja w lipcu 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrosła o 15,6 proc. (przy wzroście cen towarów o 16,9 proc. i usług o 11,7 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc. (w tym usług o 1,2 proc. i towarów o 0,3 proc.).
Oznacza to, że w lipcu w sektorze przedsiębiorstw realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia wyniosła 0,2 proc.
Tym samym po dwóch miesiącach realny wzrost wynagrodzeń znowu miał wartość dodatnią. Wcześniej, w czerwcu i maju inflacja przeważała nad wzrostem wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.
Recesja w Polsce na razie na szczęście omija rynek pracy. Płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 15,8% w lipcu. To głównie efekt bonusów w górnictwie, ale podwyżki w innych branżach też musiały być wyższe niż się spodziewaliśmy. W ujęciu realnym wyszliśmy nawet na lekki plus. pic.twitter.com/QxME6usGq2
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) August 19, 2022
Czynniki mające wpływ na wzrost wskaźnika inflacji
Na wzrost wskaźnika cen towarów i usług w porównaniu z lipcem ubiegłego roku wpłynęły wyższe ceny w zakresie:
- mieszkania (o 21,8 proc.),
- żywności (o 15,9 proc.),
- transportu (o 27,7 proc.),
- restauracji i hoteli (o 16,4 proc.),
- rekreacji i kultury (o 11,3 proc.).
Czynniki te podniosły wskaźnik odpowiednio o: 5,43 punktów proc., 3,84 punktów proc., 2,67 punktów proc., 0,78 punktów proc. i 0,70 punktów proc.
Wzrost zatrudnienia
W lipcu 2022 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lipcem 2021 roku było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6,5 mln etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,2 proc.).
GUS podaje, że zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w lipcu 2022 roku było wynikiem m.in. większej liczby pracowników sezonowych, zwiększania wymiarów etatów, a także mniejszej absencji chorobowej.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter