Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Zakup papierów wartościowych przez Narodowy Bank Polski
Ten artykuł ma więcej niż 3 lata. Niektóre dane mogą być nieaktualne. Sprawdź, jak zmieniała się metodologia i artykuły w Demagogu.
Zakup papierów wartościowych przez Narodowy Bank Polski
Otóż obecne prawo pozwala Narodowemu Bankowi Polskiemu skupować czy kupować papiery wartościowe, rządowe papiery wartościowe na rynku wtórnym w operacjach otwartego rynku, czyli wszyscy mogą w nich uczestniczyć. Tak się działo, choć jak się okazało, potrzebne było tylko w minimalnej skali w latach 2008-2009, kiedy prezesem był mój poprzednik pan Sławomir Skrzypek. Nie budziło to żadnej sensacji.
Obecne prawo rzeczywiście dopuszcza zakup papierów wartościowych przez NBP w operacjach otwartego rynku, w celu stabilizacji systemu finansowego. Artykuł 48 Ustawy o Narodowym Banku Polskim mówi, że NPB może między innymi kupować dłużne papiery wartościowe w operacjach otwartego rynku. Ponadto artykuł 50 wskazuje, że możliwe jest przyjmowanie przez NBP na przechowanie i administrowanie papierów warościowych. Obserwator Finansowy podkreśla, że zgodnie z Traktatem o Funkcjonowaniu UE takie operacje mogą być przeprowadzane wyłącznie na rynku wtórnym.
W raportach NBP z roku 2009 (str. 16) wspomina się o działaniach mających na celu ożywienie gospodarki i jako jedno z nich wymienia się właśnie zakup dłużnych papierów wartościowych przez banki centralne.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter