Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Zamieszki w Wielkiej Brytanii? To nagranie z 2022 roku
Zamieszki w Wielkiej Brytanii? To nagranie z 2022 roku
Piękna postawa brytyjskiej policji, która w ramach ubogacenia kulturowego trzyma Brytyjczyka za ramiona i pozwala muzułmanom go atakować.
- W Wielkiej Brytanii trwają protesty i zamieszki po zabójstwie trzech kilkuletnich dziewczynek w Southport, w pobliżu Liverpoolu (1, 2). Przyczyną tych zajść mogły być m.in. nieprawdziwe doniesienia, że napastnikiem był imigrant i muzułmanin.
- Nagranie udostępnione przez Konrada Berkowicza nie przedstawia bieżących wydarzeń. Materiał wideo pochodzi z września 2022 roku. Wówczas w Londynie protestowano po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, zatrzymanej przez „policję moralności” w Iranie.
- Z racji, że Konrad Berkowicz wykorzystał nagranie sprzed dwóch lat i opublikował je w trakcie bieżących protestów w Wielkiej Brytanii, jego wpis uznajemy za manipulację.
- Film już wcześniej był wykorzystywany w fałszywym kontekście, na co zwrócił uwagę dziennikarz BBC. W 2023 roku błędnie sugerowano, że przedstawia wydarzenia z propalestyńskiego wiecu w Londynie.
Analiza powstała w ramach projektu Central European Digital Media Observatory (CEDMO) – interdyscyplinarnej sieci ekspertów, naukowców oraz organizacji walczących z dezinformacją w regionie Europy Środkowej. Projekt CEDMO jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Zamieszki w Wielkiej Brytanii. Powody
W Wielkiej Brytanii trwają zamieszki, które rozpoczęły się po zabójstwie trzech kilkuletnich dziewczynek w Southport w Anglii (1, 2). Do ataku doszło pod koniec lipca podczas zajęć tanecznych w klubie przy Hart Street.
Szybko pojawiły się nieprawdziwe informacje, że napastnik jest migrantem i muzułmaninem, co wywołało serię antyimigranckich protestów i ataków, w tym na hotele, w których mieszkają osoby ubiegające się o azyl (1, 2, 3).
Tylko w ciągu minionego tygodnia policja aresztowała 741 osób i postawiła 302 zarzuty. W komunikacie podkreślono, że to jednak dopiero początek, bo kolejne osoby biorące udział w zamieszkach są identyfikowane.
Polityk publikuje stare nagranie. To wydarzenia z 2022 roku
Nagranie, które udostępnił na portalu X poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, może być interpretowane w kontekście wyżej opisanych wydarzeń. Widać na nim starcie brytyjskiej policji z protestującymi. Zdaniem polityka, funkcjonariusze trzymają za ręce Brytyjczyka i pozwalają go bić protestującym.
Piękna postawa brytyjskiej policji, która w ramach ubogacenia kulturowego trzyma Brytyjczyka za ramiona i pozwala muzułmanom go atakować. 🙃 pic.twitter.com/TqmmUgbXpr
— Konrad Berkowicz (@KonradBerkowicz) August 11, 2024
Pierwotnie nagranie zostało opublikowane na portalu X we wrześniu 2022 roku, na co słusznie zwróciły uwagę osoby komentujące wpis Berkowicza. Dziennikarz BBC Shayan Sardarizadeh w listopadzie 2023 roku podkreślał, że film przedstawia się w nieprawidłowym kontekście. Wówczas krążył on po sieci jako pochodzący z propalestyńskiego wiecu w Londynie.
„Film pochodzi z września 2022 roku i przedstawia starcia przeciwników irańskiego reżimu podczas protestu w Londynie” – napisał pracownik BBC.
Starcia przed ambasadą Iranu w Londynie
Protesty we wrześniu 2022 roku wywołała śmierć Mahsy Amini, młodej kobiety zatrzymanej przez irańską „policję moralności” w Teheranie. 22-latka zmarła w szpitalu trzy dni po zatrzymaniu. Podejrzewa się, że była torturowana. Po jej śmierci protestowano nie tylko w Iranie, lecz także w Paryżu i w Londynie.
W tym ostatnim mieście doszło do starć protestujących z policją. Ranni zostali funkcjonariusze. To właśnie te wydarzenia pokazuje nagranie udostępnione przez Berkowicza. Widać zresztą na nim osoby z irańskimi flagami.
Polityk opublikował tylko fragment nagrania
W nagraniu nie widać, żeby policja trzymała zatrzymaną osobę (nie wiemy, jakiej jest narodowości) celowo, aby inni go bili, choć tak stwierdził Konrad Berkowicz. W materiale udostępnionym przez polityka można zauważyć za to policjantkę, która odciąga na bok mężczyznę, ale w pewnym momencie, pod naporem atakujących, puszcza go i kryje się za autem. Oryginalne nagranie jest dłuższe i lepiej pokazuje, co zaszło.
Mężczyzna na filmie jest prowadzony przez dwóch policjantów. W pewnym momencie pod naporem protestujących policjanci puszczają go i kryją się za pojazdem. Później jednak widzimy, że funkcjonariusze oddzielają go od agresywnych osób, a jeden popycha wcześniej zatrzymanego mężczyznę tak, aby ten się oddalił. Mężczyzna odchodzi, jednak atakuje kolejne osoby.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter