Sprawdzamy wypowiedzi polityków i osób publicznych pojawiające się w przestrzeni medialnej i internetowej. Wybieramy wypowiedzi istotne dla debaty publicznej, weryfikujemy zawarte w nich informacje i przydzielamy jedną z pięciu kategorii ocen.
Zielona energia. Kto jest liderem w łańcuchach dostaw?
Zielona energia. Kto jest liderem w łańcuchach dostaw?
Spójrzcie sobie tutaj, jak wyglądają łańcuchy dostaw w różnych branżach w zielonej energii. Zobaczcie na te czarne paski symbolizujące Chiny i na te szare pokazujące udział Unii Europejskiej. W zasadzie wszystko zostało zdominowane przez Chiny. Na 10 największych firm zajmujących się fotowoltaiką, produkcją tych paneli, 9 jest w Chinach, dziesiąta jest w Stanach Zjednoczonych, Europy w ogóle nie ma. Nawet w wiatrakach Chiny zaczynają dominować.
- Agencja finansowa Bloomberg wyszczególniła 14 segmentów globalnej produkcji technologii zielonej energii. W przypadku 11 z nich ponad 80 proc. produkcji pochodziło z Chin, a w przypadku UE udział tylko w trzech segmentach odsetek przekroczył 10 proc.
- W każdym z segmentów udział Chin był wyraźnie wyższy niż 60 proc. Segmentem, w którym Chiny miały najniższy udział w globalnej produkcji, były gondole turbin wiatrowych – było to 67 proc. Z kolei z raportu IEA wynika, że Chiny są liderami pod względem produkcji turbin, gondoli oraz wież wiatrowych (s. 96).
- W globalnym rankingu dostaw modułów fotowoltaicznych, tworzonym przez InfoLink Consulting, spośród 13. największych firm tylko dwie nie pochodziły z Chin. Mowa o kanadyjskim Canadian Solar i amerykańskim First Solar. Ranking uwzględniał 10 miejsc, ale 4 przedsiębiorstwa zajmowały pozycje ex aequo.
Sławomir Mentzen: Chiny dominują w branżach zielonej energii
Sławomir Mentzen w filmie na YouTubie, opublikowanym 18 kwietnia 2024 roku, zwrócił uwagę na chińską ekspansję na rynku technologii zielonej energii. Według danych, na które powołuje się polityk, Chiny zdominowały ten rynek. W filmie zaprezentował wykres, który dzień wcześniej umieścił też na platformie X.
Poseł użył tych danych do potwierdzenia swojej tezy, według której Unia Europejska stała się „skansenem” przez nadmierną liczbę regulacji oraz prowadzoną politykę klimatyczną.
Chiny liderem łańcuchów dostaw zielonej energii
Wykres i statystyki przywołane przez Mentzena pochodzą z artykułu opublikowanego przez agencję finansową Bloomberg. Faktycznie stwierdzono, że Chiny zdominowały łańcuchy dostaw technologii zielonej energii. Dane przedstawione w artykule pochodzą od analityków rynkowych z organizacji BloombergNEF, zajmującej się sektorem energetyki.
Bloomberg wyszczególnił 14. segmentów globalnej produkcji technologii zielonej energii. Mowa tu m.in. o panelach słonecznych, fotoogniwach czy komponentach baterii litowych. W przypadku 11 z nich znacząca większość (80 proc.) potencjału produkcyjnego pochodziła z Chin.
W każdym z wymienionych obszarów udział Chin był wyższy niż 60 proc. Segmentem, w którym Chiny miały najniższy udział w globalnej produkcji, okazały się gondole turbin wiatrowych. Jest to element mieszczący skrzynię biegów, wały prędkości, generator i hamulec. W ich przypadku chiński udział w produkcji wynosił 67 proc.
Dane IEA potwierdzają: Chiny wiodą prym w produkcji zielonych technologii
Dominację Chin potwierdza również raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Analogicznie jak w przypadku wskazanych przez analityków Bloomberga segmentów, udział potencjału produkcyjnego Chin stanowił ponad połowę potencjału światowego (s. 96).
Jak wynika z raportu, do segmentów zdominowanych przez Chiny należą również technologie dostarczające zieloną energię z wiatru. Szczególnie duży udział w potencjale produkcyjnym Chiny mają w przypadku skrzydeł oraz gondoli używanych w elektrowniach wiatrowych offshore (zlokalizowanych na morzu), odpowiednio: ponad 80 proc. i ponad 70 proc.
Jedynie w 3 segmentach spośród wszystkich uwzględnionych przez IEA w raporcie Chiny nie mają większości w potencjale produkcyjnym zielonej technologii. Do tych segmentów należą:
- ciężarówki z ogniwami paliwowymi (zasilane wodorem),
- pompy ciepła,
- elektrolizery.
Największe przedsiębiorstwa dostarczające moduły fotowoltaiczne pochodzą z Chin
Firma doradcza InfoLink Consulting, operująca z Tajwanu, prowadzi globalny ranking dostaw modułów fotowoltaicznych. Przedstawia w nim największe firmy zajmujące się tą dziedziną. W edycji rankingu za 2023 rok czytamy, że z powodu zbliżonych wolumenów dostaw u producentów zajmujących 10. miejsce liczba uwzględnionych firm wzrosła do 13.
Ranking opiera się na statystykach z bazy danych InfoLink oraz na ankiecie prowadzonej przez InfoLink wśród producentów. Firmy, których całkowite dostawy nie różnią się o więcej niż 5 proc., zajmują w rankingu miejsca ex aequo.
W całym rankingu jedynie dwie firmy nie pochodzą z Chin. Pierwszą z firm jest kanadyjska firma Canadian Solar, plasująca się na 5. miejscu w rankingu, a druga to amerykańska First Solar, zajmująca 10. miejsce w zestawieniu.
Potwierdzają to inne zestawienia
Podobnie jak w zestawieniu przygotowanym przez InfoLink Consulting, w rankingu przygotowanym przez SolarBe Global spośród 10. przedsiębiorstw będących największymi dostawcami modułów fotowoltaicznych wyłącznie jedno nie pochodziło z Chin – Canadian Solar.
Według danych udostępnionych w serwisie Statista Chiny w 2022 roku odpowiadały za produkcję 77,8 proc. modułów fotowoltaicznych. Na drugim miejscu znalazł się Wietnam z udziałem 6,4 proc. światowej produkcji.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter