Informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata fact-checkingu.
Demagog wśród liderów walki z dezinformacją w Europie Środkowej
Stowarzyszenie Demagog dołącza do międzynarodowego konsorcjum, którego celem jest badanie i przeciwdziałanie dezinformacji w Polsce, Czechach i Słowacji. W ramach CEDMO 2.0 będziemy współpracować m.in. z Bellingcat – najsłynniejszą na świecie organizacją stosującą techniki białego wywiadu.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Demagog wśród liderów walki z dezinformacją w Europie Środkowej
Stowarzyszenie Demagog dołącza do międzynarodowego konsorcjum, którego celem jest badanie i przeciwdziałanie dezinformacji w Polsce, Czechach i Słowacji. W ramach CEDMO 2.0 będziemy współpracować m.in. z Bellingcat – najsłynniejszą na świecie organizacją stosującą techniki białego wywiadu.
Od 2021 roku Stowarzyszenie Demagog jest członkiem społeczności factcheckingowej Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO). Teraz stawiamy kolejny krok: Demagog dołącza do CEDMO 2.0 – odnowionej gałęzi EDMO, która koncentruje się na Europie Środkowo-Wschodniej.
CEDMO 2.0 ma na celu wykorzystanie wiedzy i doświadczeń zgromadzonych w ramach poprzedniego projektu, aby zwiększyć efektywność fact-checkingu, usprawnić wykrywanie i analizę dezinformacji oraz podnieść świadomość społeczną za pomocą kampanii edukacyjnych w zakresie umiejętności korzystania z mediów.
Fact-checking jednym z filarów CEDMO 2.0
W projekcie CEDMO 2.0 Stowarzyszenie Demagog będzie odpowiedzialne za fact-checking. Obok nas weryfikowaniem informacji zajmą się czeski i słowacki Demagog oraz AFP. O tym, co daje nam ta współpraca, mówi prezeska naszego stowarzyszenia.
„Chcemy jak najlepiej i jak najskuteczniej wykorzystać nasze 10-letnie doświadczenie w weryfikowaniu informacji. Współpraca w ramach CEDMO daje nam możliwość wymiany doświadczeń międzynarodowych i dzielenia się wiedzą”.
Małgorzata Kilian-Grzegorczyk podkreśla, że walka z dezinformacją nie jest możliwa bez współpracy interdyscyplinarnej. „Doskonale zdajemy sobie sprawę, że z dezinformacją możemy wygrać tylko i wyłącznie łącząc siły, działając na wielu poziomach, nauki, badań, edukacji czy fact-checkingu” – dodaje.
CEDMO 2.0 stawia na interdyscyplinarność
W ramach CEDMO 2.0 Demagog będzie miał możliwość współpracy m.in. z Bellignat, który słynie z wykorzystywania technik białego wywiadu. Organizacja może pochwalić się ujawnienieniem tożsamości osób odpowiedzialnych za zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą oraz ustaleniem sprawców otrucia Sergieja Skripala i Aleksieja Nawalnego.
Zwalczanie dezinformacji może okazać się skuteczniejsze dzięki partnerom zapewniającym nowoczesne rozwiązania technologiczne. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mają pomóc wykrywać i identyfikować fałszywe informacje. Za ich opracowanie odpowiadać będzie: Politechnika Czeska w Pradze, słowacki Kempelen Institute of Intelligent Technologies oraz grecka Athens Technology Center.
Nie można zapomnieć o edukacji medialnej, nad którą pieczę sprawować będzie polska Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), która dołączy do CEDMO 2.0 wraz ze Stowarzyszeniem Demagog. Swoją misję w ramach konsorcjum kontynuuje Uniwersytet SWPS, który koncentruje się na analizowaniu wpływu dezinformacji na społeczeństwo. Tym samym reprezentacja Polski w CEDMO 2.0 będzie składać się z trzech podmiotów.
Projekt CEDMO 2.0 jest finansowany ze środków unijnych. W projekt angażuje się łącznie 13 partnerów, a liderem konsorcjum jest czeski Uniwersytet Karola.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter