Informujemy o najważniejszych wydarzeniach ze świata fact-checkingu.
Duży wzrost przestępczości w Warszawie? To błąd w statystykach
fot. Andrzej Rembkowski / Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Duży wzrost przestępczości w Warszawie? To błąd w statystykach
Analiza w pigułce
- Informacja o ponad dwukrotnym wzroście stwierdzonych przestępstw w mieście st. Warszawa pochodzi z „Raportu o stanie miasta 2022”. Według zawartych tam danych, w 2021 roku w stolicy stwierdzono 36,7 tys. przestępstw, a rok później – już 81,6 tys.
- Do raportu wkradł się błąd. Urząd Miasta st. Warszawy potwierdził, że dane za 2022 rok dotyczyły całego garnizonu stołecznego. Obejmuje on nie tylko Warszawę, lecz także takie podwarszawskie miejscowości jak Legionowo, Pruszków czy Wołomin.
- Z danych Komendy Stołecznej Policji wynika, że warszawskie komendy rejonowe w 2021 roku stwierdziły 47,2 tys. przestępstw, a rok później – 52,6 tys.
- Faktycznie w ciągu roku doszło do wzrostu stwierdzonych przestępstw, jednak nie był on tak wysoki.
Konfederacja alarmuje o fali przestępstw w Warszawie
Czy w Warszawie doszło do ponad dwukrotnego wzrostu przestępstw w ciągu roku? Takie wnioski można wyciągnąć z danych, które przedstawił na swoim Twitterze Michał Wawer, wiceprezes Ruchu Narodowego. Polityk powołał się przy tym na statystyki pochodzące od Komendy Stołecznej Policji.
Liczba przestępstw w Warszawie wzrosła z 36 tys. w 2021 do szokujących 81 tys. w 2022. To ponad dwukrotny wzrost w ciągu zaledwie roku.
Tylko ktoś skrajnie naiwny może nie wiązać tego faktu z masowym napływem cudzoziemców do Warszawy.
Naczelną zasadą polityki imigracyjnej… pic.twitter.com/3KlGki2MFo
— Michał Wawer (@MichalWawer) July 7, 2023
Dzień później informacja została udostępniona przez profil Konfederacji na Facebooku. Jeszcze w 2021 roku w stolicy miało dojść do ponad 36 tys. przestępstw, a rok później już do ponad 81 tys. Winę za taki stan rzeczy Konfederacja oraz Wawer zrzucają na obóz rządzący i prowadzoną przez PiS „politykę otwartych granic”.
To echo wciąż trwającej dyskusji dotyczącej imigrantów. Więcej na ten temat dowiesz się z innej naszej analizy.
Dane pochodzą od Urzędu Miasta
Statystyki, na które powoływała się Konfederacja oraz Michał Wawer, pochodzą z „Raportu o stanie miasta 2022” opublikowanego przez Biuro Strategii i Analiz Urzędu m.st. Warszawy.
Faktycznie znajdziemy tutaj informację, że liczba przestępstw stwierdzonych pomiędzy 2021 i 2022 rokiem wzrosła z poziomu 36,7 tys. do 81,5 tys. W poprzednich latach liczba ta utrzymywała się na poziomie od 34 do 38 tys. (s. 57).
Źródłem informacji była Komenda Stołeczna Policji. Przekazała ona również, że wykrywalność przestępstw w Warszawie wyniosła 54,8 proc. Jednocześnie dane, które na swojej stronie prezentują warszawscy policjanci, znacząco różnią się od tych z raportu.
Statystyki Komendy Stołecznej różnią się od danych z miejskiego raportu
W statystykach samej Komendy Stołecznej Policji znajdziemy nieco inne dane. Zwrócił na to uwagę m.in. Radosław Ditrich, dziennikarz piszący dla Obserwatora Gospodarczego:
Działacz Konfederacji mija się z prawdą.
Oto liczba stwierdzonych przestępstw w KSP w latach 2017-2022. Dane świeżo pobrane ze strony KSP. https://t.co/FFebSyb2ay pic.twitter.com/7Q4yY3aCzb
— Radosław Ditrich (@AwDitrich) July 7, 2023
W raporcie dotyczącym przestępczości w 2022 roku czytamy, że wszystkie komendy, które mają swój rejon na terenie Warszawy (KRP I-VII, komisariat kolejowy, komisariat portu lotniczego) stwierdziły w 2022 roku łącznie 52 588 przestępstw. Rok wcześniej były to 47 284 przestępstwa. Faktycznie doszło do wzrostu, jednak nie był on dwukrotny.
To prawda, że nie wszystkie przestępstwa stwierdzone w Warszawie mogły zostać wykryte przez policjantów z komend podlegających KSP. Niemożliwe wydaje się jednak wyjaśnienie, według którego w 2022 roku blisko 30 tys. przestępstw popełnionych na terenie Warszawy wykryliby inni funkcjonariusze.
Do raportu wkradła się pomyłka
Liczbę 81,5 tys. stwierdzonych przestępstw znajdziemy dopiero wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę dane ze wszystkich komend podlegających Komendzie Stołecznej Policji. Mowa tu m.in. o komendach w Pruszkowie, Otwocku, Legionowie, Grodzisku Mazowieckim i innych podwarszawskich miejscowościach.
Oznacza to, że do warszawskiego „Raportu o stanie miasta 2022” musiał wkraść się błąd. Statystyki dotyczące przestępstw stwierdzonych w 2021 roku dotyczyły statystyk z komend policji działających na terenie miasta, natomiast statystyki za 2022 rok pochodziły ze wszystkich komend podległych KSP, zarówno rejonowych, jak i powiatowych.
W raporcie porównano ze sobą dane pochodzące z różnych zbiorów. Z tego powodu powstało fałszywe wrażenie ogromnego wzrostu przestępczości. Faktycznie doszło do wzrostu stwierdzonych w Warszawie przestępstw (z 46 tys. do 51 tys.), jednak był to mniejszy wzrost, niż sugeruje raport oraz politycy Konfederacji.
Urząd Miasta potwierdza pomyłkę
Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, aby zapytać o rozbieżności pomiędzy danymi przytoczonymi w raporcie a tymi opublikowanymi na stronie KSP.
Otrzymana odpowiedź potwierdziła nasze wnioski. Jak informuje ratusz: „Komenda Stołeczna Policji poinformowała Urząd Miasta, że przez pomyłkę przekazano dane za 2022 rok dla całego Garnizonu Warszawskiego, który obejmuje większy obszar niż Miasto Stołeczne Warszawa”.
Oprócz tego urząd miasta przekazał nam dane po korekcie. Okazuje się, że w 2022 roku na terenie miasta st. Warszawy stwierdzono 56,9 tys. przestępstw. W porównaniu z 2021 rokiem jest to wzrost o 6,4 tys.
W 2023 roku nie odnotowano dużego wzrostu przestępczości
Na stronie Komendy Stołecznej Policji znajdziemy statystyki dotyczące pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku. Okazuje się, że do maja w dziewięciu komendach działających na terenie miasta stwierdzono 22,3 tys. przestępstw.
Rok wcześniej w tym samym okresie stwierdzono 22,1 tys. przestępstw. Oznacza to, że w pierwszych miesiącach 2023 roku również doszło do wzrostu, ale niewielkiego.
Dane dotyczą przestępstw, a nie cudzoziemców
Zdaniem Wawera i Konfederacji do wzrostu przestępczości w stolicy miała przyczynić się imigracja i „masowy napływ cudzoziemców” do Warszawy.
Zarówno w danych przywołanych w raporcie urzędu miasta, jak i w statystykach Komendy Stołecznej Policji nie znalazła się informacja dotycząca narodowości osób popełniających przestępstwa. Na podstawie tych danych nie możemy powiedzieć czy przestępstwa częściej popełniają Polacy czy cudzoziemcy.
Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta st. Warszawy i Komendy Stołecznej Policji z prośbą o udostępnienie nam takich danych. Zaktualizujemy naszą analizę, gdy tylko otrzymamy odpowiedź.
Uwaga na dezinformację
W międzyczasie zachęcamy do przeczytania naszej analizy dotyczącej dezinformacji skupionej wokół przestępczości cudzoziemców. Osoby rozpowszechniające fałszywe informacje mogą próbować nas zmanipulować i nastawić przeciwko innym. Imigranci mogą stać się kozłem ofiarnym, którego łatwo obarczyć winą za wiele problemów.
Jednostkowa sytuacja nie dotyczy całego narodu, więc nie powinniśmy uogólniać przestępstw popełnianych przed pojedyncze osoby na wszystkich cudzoziemców.
Pamiętaj, że zawsze warto zachować czujność, szczególnie w upolitycznionych sprawach, takich jak polityka migracyjna. Wszystkie informacje sprawdzaj w wiarygodnych źródłach.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter