Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Antarktyda „bramą” do innych kontynentów? Teoria spiskowa!
Post promuje nieprawdziwe informacje dotyczące odkrywania Antarktydy.
Fot. Matt Palmer / Unsplash / Modyfikacje: Demagog
Antarktyda „bramą” do innych kontynentów? Teoria spiskowa!
Post promuje nieprawdziwe informacje dotyczące odkrywania Antarktydy.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawił się post, w którym opisana została teoria spiskowa o nowych lądach rzekomo znajdujących się za Antarktydą. Według tej teorii zabronione są loty nad kontynentem i zwiedzanie go, aby zwykli ludzie nie mogli odkryć prawdy.
- Komercyjne loty nad Antarktydą nie odbywają się często z powodu trudnych warunków panujących na kontynencie, stanowiących duże ryzyko wypadku. Samoloty jednak latają na kontynent np. w celach turystycznych, naukowych czy ewakuacyjnych.
- Zwiedzanie Antarktydy jest możliwe. W internecie dostępne są różne opcje wycieczek do krainy wiecznych lodów.
14 marca 2023 roku na Facebooku pojawił się post, którego autor opisywał teorię, według której za Antarktydą znajdują się nowe kontynenty. Dostęp do nich ma być ograniczony ze względu na lód, który je otacza, a który my znamy jako Antarktydę. Lądy te są rzekomo utrzymywane przez światowe elity w tajemnicy, aby zamknąć resztę ludzkości na ograniczonym terenie w „wewnętrznym kręgu” Ziemi.
Według tej teorii, aby informacje o dodatkowych lądach zachować w tajemnicy, loty nad Antarktydą są rzekomo zabronione, tak samo jak ruch turystyczny „zwykłych ludzi”.
Post w krótkim czasie zdobył ponad 490 polubień i 100 udostępnień. Wśród 93 komentarzy odnajdujemy liczne głosy osób szerzących teorie spiskowe: „NASA też o tym ma w swoich tajnych dokumentach, jaka teraz prawda musi wyjść na jaw, kiedy już rozpoczyna się nowa era i Ziemia wznosi się….”, „Hodują nas pod kopułą , życie za Antarktydą istnieje Byrd to potwierdzał”.
Dlaczego loty nad Antarktydą nie są tak popularne?
Według omawianej teorii spiskowej jednym z argumentów potwierdzających fakt, że za Antarktydą znajdują się inne lądy, ma być brak kursów lotniczych przez kontynent. Twierdzenie mówiące o tym, że samoloty nie latają nad Antarktydą, jest nieprawdziwe. Loty nad kontynentem odbywają się, lecz bardzo rzadko. Fakt ten wynika z kilku ważnych przyczyn ściśle związanych głównie klimatem krainy wiecznych lodów:
- Warunki pogodowe. Antarktyda jest najzimniejszym miejscem na Ziemi. Średnia temperatura powietrza na tym kontynencie może spaść nawet poniżej -80 stopni Celsjusza w zimie. Dlatego podróż nad nim może być szczególnie niebezpieczna, a czasem wręcz niemożliwa, ze względu na zamarzanie przewodów hydraulicznych i systemów mechanicznych, co podkreśla amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).
- Widoczność. Ze względu na częste występowanie bardzo silnego wiatru, burz śnieżnych czy tzw. białej ciemności (whiteout), powodującej dezorientację w terenie i utratę perspektywy, widoczność nad Antarktydą może być znacząco ograniczona, co wyklucza możliwość lotu samolotem. Niezbędne jest, aby piloci mieli czysty widok nad obszarem, nad którym przelatują, oraz widzieli pas startowy i możliwe przeszkody.
- Brak infrastruktury. Na Antarktydzie nie ma wystarczającej infrastruktury lotniczej, niezbędnej w przypadku np. awaryjnego lądowania. W czasie lotu konieczne jest, aby załoga miała stały kontakt z dyspozytorami lotów. Podczas lotu nad kontynentem może on zostać łatwo zerwany ze względu na warunki pogodowe czy odległość od najbliższej stacji kontroli.
- Trudności z nawigacją. Nawigowanie na Antarktydzie może być szczególnie skomplikowane ze względu na silne pola magnetyczne, które mogą zakłócać pracę instrumentów w samolotach.
Jakie loty odbywają się nad Antarktydą?
Samoloty latają nad szóstym kontynentem w trzech głównych celach:
- Loty turystyczne. Możliwe jest zakupienie wycieczki lotniczej, która obejmuje przelot nad częścią kontynentu. Wyloty na Antarktydę odbywają się m.in. z Australii lub Chile.
- Loty naukowe. Na kontynent regularnie odbywają się loty naukowe. Ich celem jest m.in. kontrola stanu pokrywy lodowej, jej przemieszczania i kondycji.
- Loty ratunkowe. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia osób przebywających na Antarktydzie odbywają się loty ewakuacyjne.
Ludziom nie wolno zwiedzać Antarktydy? Nieprawda!
W omawianym poście pada stwierdzenie, że zwiedzanie Antarktydy niemożliwe jest dla „zwykłych ludzi”, aby nie mogli oni odkryć prawdy ukrywanej przez elity. Informacje te nie są prawdziwe.
Sezon letni pozwala na organizację wycieczek na kontynencie, dlatego Antarktyda stanowi atrakcyjny cel podróży dla turystów z całego świata. Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizatorów Wycieczek Antarktycznych (IAATO) szacuje, że w sezonie 2022–2023 Antarktydę odwiedzi ponad 100 tys. turystów, podróżujących zarówno drogą morską, jak i lądową (s. 15).
W internecie odnaleźć można liczne oferty wycieczek na szósty kontynent: polskie i zagraniczne.
Wpis jest elementem teorii spiskowej
Omawiany przez nas post mówiący o istnieniu innych lądów poza Antarktydą jest elementem większej teorii spiskowej – tej o płaskiej Ziemi.
Teoria ta zakłada, że Ziemia ma kształt dysku, którego granice wyznacza Antarktyda. Zdaniem zwolenników tej teorii nie jest to jednak koniec planety, lecz jedynie ściana lodu, stanowiąca krawędź planety lub blokująca dostęp do innych terenów nieznanych ludzkości. Wyznawcy teorii zakładają, że granica świata jest strzeżona przez ONZ, która ukrywa prawdę, czyniąc z Ziemi więzienie.
Na łamach Demagoga opisaliśmy już teorię spiskową o płaskiej Ziemi, wskazując na jej nieścisłości.
W internecie można znaleźć zdjęcia Antarktydy z kosmosu
W poście została przedstawiona wizualizacja świata, według której Antarktyda jest okręgiem lodu, poza którym znajdują się inne kontynenty. Grafika ta jest jednak nieprawdziwa.
Chociaż spora część obrazów przedstawiających widok na Antarktydę z kosmosu jest wizualizacją komputerową stworzoną na podstawie danych satelitarnych, w swojej kolekcji NASA posiada jednak autentyczne zdjęcia Antarktydy z kosmosu.
Ziemię z kosmosu można również oglądać na youtubowym kanale NASA. Transmisja na żywo prowadzona jest z kamery znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter