Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Anteny telekomunikacyjne wywołują nowotwory? Fake news!
Post powiela nieprawdziwe informacje dotyczące promieniowania elektromagnetycznego.
Fot. mathematix_2022 / Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Anteny telekomunikacyjne wywołują nowotwory? Fake news!
Post powiela nieprawdziwe informacje dotyczące promieniowania elektromagnetycznego.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawił się post, z którego wynika, że promieniowanie z anten telekomunikacyjnych jest przyczyną nowotworów. Osoby mieszkające blisko stacji bazowych mają chorować na raka średnio po 6 latach.
- Promieniowanie elektromagnetyczne wykorzystywane w telefonii komórkowej nie wywołuje nowotworów, czemu dowodzą liczne badania naukowe (1, 2, 3).
Twierdzenie, że anteny telefonii komórkowej odpowiedzialne są za powstawanie nowotworów, to popularny fake news, o którym wielokrotnie pisaliśmy na łamach Demagoga.
Na facebookowym profilu Jerzy Weber Wielki Powrót opublikowano post, z którego wynika, że nadajniki telekomunikacyjne powodują powstawanie nowotworów, a osoby, których domy zlokalizowane są blisko stacji bazowych, „od 1992 roku, średnio po 6 latach zapadają na raka”.
Post zdobył ponad 110 polubień i 126 udostępnień. Wśród 22 komentarzy odnajdujemy wiele zaniepokojonych głosów: „Pytanie Czy ten naród się obudzi przed faktem i niewola”, „Gardzę tymi którzy mówią że na coś trzeba umrzeć”.
Konto Jerzy Weber Wielki Powrót to jeden z profili fikcyjnej postaci przedstawiającej się jako ekspert ds. promieniowania elektromagnetycznego, znanej z rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, o czym pisaliśmy już w naszych analizach.
Promieniowanie elektromagnetyczne nie wywołuje raka
Pole elektromagnetyczne (PEM) wytwarzane przez anteny telekomunikacyjne ma charakter niejonizujący. Oznacza to, że nie wywiera negatywnego wpływu na organizm człowieka, nie ingeruje w budowę komórki, nie modyfikuje jej i nie wpływa na jej funkcje – w skrócie: nie jest w stanie wywoływać nowotworów.
W Polsce wiarygodnym źródłem informacji na temat PEM jest m.in. biała księga Ministerstwa Cyfryzacji. Wynika z niej, że pomimo prowadzonych na szeroką skalę badań epidemiologicznych nie dowiedziono wzrostu ryzyka zachorowalności na nowotwory mózgu, głowy i okolic szyi na skutek zwiększonej ekspozycji na PEM:
„Badania populacyjne nad związkami między ekspozycją na PEM i zachorowalnością na choroby nowotworowe u ludzi są zaś bardzo trudne w interpretacji: w niektórych badaniach nie obserwuje się korelacji między ekspozycją i zachorowalnością, w innych zachorowalność rośnie wraz z ekspozycją. W interpretacji wyników należy jednak uwzględnić postęp w diagnostyce chorób nowotworowych, który powoduje, że nie zmienia się odsetek chorych, lecz rośnie wykrywalność stanów patologicznych”.
Biała księga Ministerstwa Cyfryzacji „Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G”
Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2016 roku opublikowała wyniki przeglądu ok. 25 tys. badań naukowych na temat potencjalnie negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie człowieka. Eksperci WHO doszli do wniosku, że „obecne dowody nie potwierdzają istnienia żadnych konsekwencji zdrowotnych wynikających z narażenia na pole elektromagnetyczne o niskim poziomie”, czyli takie, jakie wytwarzają m.in. anteny telefonii komórkowych.
Przebywanie niedaleko anteny sprawi, że po 6 latach zachorujesz na raka? Nieprawda!
Jak wyjaśniliśmy, promieniowanie elektromagnetyczne wykorzystywane w telefonii komórkowej nie wywołuje nowotworów, dlatego też nieprawdą jest, że osoby narażone na przebywanie blisko stacji bazowych zachorują na raka średnio po 6 latach od montażu anteny.
Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce ciągle rośnie, jednak ich przyczyny nie są związane z PEM. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Krajowy rejestr nowotworów „częstość występowania nowotworów wzrasta wykładniczo wraz z wiekiem 10-krotnie co dwie/trzy dekady życia”. Postęp wiedzy i technologii związanej z opieką zdrowotną prowadzi do wydłużenia długości życia Polaków, a co za tym idzie, dłuższego okresu narażenia ich na czynniki sprzyjające nowotworom związane m.in. ze stylem życia (s.13).
Większość zachorowań na raka w Polsce diagnozuje się u osób starszych. Wśród mężczyzn przypada to na przedział wiekowy od 55. do 79. roku życia, a u kobiet od 50. do 74 lat. Społeczeństwo polskie się starzeje, starszych osób jest coraz więcej – zwiększa się więc odsetek zachorowań względem całego społeczeństwa.
Jak chronić się przed nowotworami?
Statystyki dotyczące zachorowań na raka w Polsce mogą wprowadzać niepokój o naszą przyszłość. Jednak zamiast skupiać się na nieprawdziwych informacjach dotyczących nowotworów, warto sięgnąć po wiedzę ze sprawdzonych źródeł i zadbać o swoje zdrowie. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, „nawet 90% nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na które mamy realny wpływ”.
Aby obniżyć ryzyko zachorowania warto m.in.:
- rzucić palenie i unikać ekspozycji na dym tytoniowy,
- zadbać o prawidłową wagę i kondycję fizyczną,
- utrzymywać zdrową dietę,
- ograniczyć alkohol,
- chronić się przed promieniowaniem UV,
- regularnie wykonywać badania kontrolne.
Więcej przydatnych informacji dotyczących profilaktyki nowotworów znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter