Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Baraki dla migrantów przy granicy? To część inwestycji budowlanej
„Baraki dla imigrantów” to tak naprawdę element przygotowań do budowy drogi ekspresowej w Polsce.
fot. TikTok i Pixabay / Modyfikacje: Demagog
Baraki dla migrantów przy granicy? To część inwestycji budowlanej
„Baraki dla imigrantów” to tak naprawdę element przygotowań do budowy drogi ekspresowej w Polsce.
Fake news w pigułce
- Na TikToku i na Facebooku pojawiły się nieprawdziwe informacje, że w miejscowości Tarnawatka w woj. lubelskim znajdują się baraki mieszkalne dla migrantów relokowanych do Polski.
- W rzeczywistości jest to baza budowy jednego z odcinków drogi ekspresowej S17. W barakach znajdują się pomieszczenia dla pracowników i biura. Część z nich ma służyć za magazyny.
„Ktoś wie, co tu się święci? Relokacja?” – taki komentarz w formie napisów pojawia się w nagraniu. Materiał wideo pochodzi z miejscowości Tarnawatka w woj. lubelskim. To właśnie tam na ogrodzonym terenie stanął szereg białych baraków mieszkalnych. Zasugerowano w ten sposób, że całość przygotowano dla migrantów, którzy zostaną przeniesieni do Polski w ramach relokacji.
Chociaż nagranie ma tylko cztery komentarze, to udostępniło je już blisko 8 tys. osób, a polubiło ok. 7 tys. Zdjęcie z nagrania pojawiło się już także na Facebooku, m.in. na profilu Ogólnopolskiego Kanału Informacyjnego. Strona ta kilkukrotnie w przeszłości podawała fałszywe informacje (1, 2, 3).
To nie baraki dla migrantów, a baza budowy
Z informacji (1, 2) znalezionych przez nas na portalu Skyscraper City wynika, że baraki mogą wiązać się z budową drogi ekspresowej S17 między Zamościem a Hrebennem. Informacje te – w komentarzu dla Demagoga – potwierdza Łukasz Minkiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie.
Tarnawatka położona jest na jednym z trzech odcinków budowy (Zamość – Tomaszów Lubelski), który wykonywać będzie firma KOLİN İnşaat. I właśnie w tej miejscowości zlokalizowano bazę tej budowy, widoczną na nagraniu z rzekomymi barakami dla migrantów.
Łukasz Minkiewicz wyjaśnia: „Jest to zaplecze całej inwestycji, czyli m.in. biura, pomieszczenia dla pracowników, a część budynków ma służyć także za magazyny”.
Pakiet migracyjny i pojawiające się fałszywe informacje
Rzekome baraki dla migrantów relokowanych do Polski to kolejne fałszywe informacje związane z nowym paktem migracyjnym przyjętym przez UE. Zakłada on wspólną odpowiedzialność za politykę migracyjną wszystkich krajów członkowskich, w tym pomoc tym, które znajdują się pod presją migracyjną.
Nie jest jednak tak, że Polskę czeka relokacja określonej liczby migrantów, a w przypadku odmowy – konieczność zapłacenia za każdą nieprzyjętą osobę. Przewidziano także wsparcie techniczne i operacyjne. Można także być beneficjentem zwolnionym z konieczności własnego wkładu (s. 24). Wyjaśniliśmy to w osobnej analizie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter