Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Beduini z Egiptu jadą do Gazy? To stare nagranie
Wideo, na którym widoczne są jadące samochody, pochodzi sprzed 2023 roku.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Beduini z Egiptu jadą do Gazy? To stare nagranie
Wideo, na którym widoczne są jadące samochody, pochodzi sprzed 2023 roku.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
Od kiedy 7 października 2023 roku organizacja Hamas rozpoczęła atak na terytorium Izraela ze Strefy Gazy, w sieci można natknąć się na różne fałszywe informacje na ten temat. W mediach społecznościowych pojawiły się dezinformujące przekazy o zniszczonym zabytkowym kościele, sprzedawaniu broni Hamasowi przez Ukrainę czy zainscenizowaniu całego ataku.
W internecie można natrafić również na przekaz, zgodnie z którym do Strefy Gazy zmierzają egipscy Beduini, którzy mają dołączyć do walki przeciw Izraelowi. Krótkie nagranie przedstawia jadące przez pustynię samochody, które mają stanowić element konwoju bojowego. Potwierdzać ma to również napis widoczny na jednym z filmów: „Otwórzcie granice i przygotujcie się do wsparcia naszych braci w Palestynie” („افتحو لحدود وجهزين لدعم اخوتن في فلسطين لدعم”).
Nagrania pokazujące kolumnę samochodów pochodzą sprzed 2023 roku
Oglądając nagranie, zobaczymy, że składa się ono z dwóch filmów. Na pierwszy z nich, na którym widać samochody jadące jeden za drugim po asfalcie (czas nagrania 0:00) zwrócił uwagę dziennikarz BBC Verify Shayan Sardarizadeh. Znaleziony przez niego na YouTubie film przedstawiający to samo wydarzenie opublikowano w sierpniu 2021 roku.
Nagranie trafiło także na TikToka, gdzie wrzucił je użytkownik o nicku @hanisalemalajni. Na jego profilu znajdziemy więcej materiałów z różnych podróży. Warto zwrócić uwagę, że film z 2021 roku ma inny podpis niż ten, który opublikowano w ostatnim czasie na Facebooku i X. Napis na tym pierwszym brzmi: „Beduini w Egipcie to dzieci Alego” („بدو مصر أولاد علي يا كبدي”).
@hanisalemalajni #بدو_مصر_مرسي_مطروح #حركه_اكسبلور_2020 #هلا #بالنشامة #كفوا 🔥🇪🇬
Nagranie z Facebooka zawiera także drugi film (czas nagrania 0:05). To wideo także trafiło na TikToka z datą publikacji z 2022 roku, czyli przed aktualnymi wydarzeniami w Strefie Gazy.
@smahy1 #اكسبلور_تيك_توك #المزينه_ولـنا_فـي_قـمة_الـمجد_رايـات #الزلقه2022
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter