Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Cezary Pazura ranny w wypadku? To zwykły scam!
Oszuści wykorzystują postać popularnego aktora do niecnych celów.
Cezary Pazura ranny w wypadku? To zwykły scam!
Oszuści wykorzystują postać popularnego aktora do niecnych celów.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Post na jednej z facebookowych grup informuje o wypadku samochodowym, w którym ucierpieć miał Cezary Pazura. Wpis zawierał link prowadzący do rzekomego nagrania z wypadku.
- W mediach społecznościowych Cezarego Pazury brakuje informacji o wypadku. Zdjęcie mające obrazować tragedię zostało zrobione przed rzekomym zdarzeniem opisanym we wpisie. Link prowadzi do strony udającej portal Wirtualna Polska, której celem jest wyłudzanie danych bądź zarażenie komputera wirusem.
Internetowi oszuści „okaleczyli” kolejnego celebrytę. Wcześniej ich ofiarami padły m.in. Anna Mucha i Edyta Górniak. Tym razem złe fatum miało dopaść aktora Cezarego Pazurę. Jak informuje jeden z wpisów na grupie Tablica ogłoszeń: sprzedaj, wymień, aktor znany z ról w takich filmach jak: „Psy”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Nic śmiesznego” miał ulec poważnemu wypadkowi w wyniku zderzenia z busem: „Biedny Cezary Pazura lekarze nie dają mu żadnych szans! miał poważne zderzenie czołowe z busem”.
Do posta dołączono również czarno-białe zdjęcie Pazury oraz fotografię mającą rzekomo przedstawiać miejsce wypadku. Podobnie jak w poprzednich przypadkach te doniesienia również są nieprawdziwe.
Z Cezarym Pazurą jest wszystko w porządku
Wbrew sensacyjnym doniesieniom z wpisu aktorowi nie stała się w ostatnim czasie żadna krzywda. Na profilach w mediach społecznościowych Pazury nie znajdziemy informacji o wypadku.
Dodatkowo dodana w poniedziałkowy poranek 13 czerwca relacja na Instagramie artysty zapowiada jego stand-up’owe występy. Tymczasem zgodnie z datą publikacji posta wypadek miał mieć miejsce 12 czerwca.
Zdjęcie przedstawia wypadek z 11 czerwca
Za pomocą wstecznego wyszukiwania grafiką dotarliśmy do artykułu na stronie Gazety Wrocławskiej. Tekst opisuje wypadek samochodowy z soboty, 11 czerwca, na drodze krajowej 94 między Legnicą a Chojnowem. Wśród zdjęć dołączonych do artykułu możemy znaleźć fotografię wykorzystaną w dezinformującym wpisie.
O wypadku informuje także policja. Na stronie KMP w Legnicy dowiemy się, że w wypadku brali udział mężczyźni w wieku 74 i 52 lat. Tymczasem Cezary Pazura ma ukończone 60 lat. Nie mógł brać zatem udziału w tym zdarzeniu.
Link z wpisu prowadzi do strony udającej Wirtualną Polskę
Podobnie jak było to w przypadku poprzednich wpisów, tak i ten zawiera link prowadzący do strony stworzonej przez oszustów. W przypadku informacji o wypadku Cezarego Pazury jest to witryna przypominająca portal Wirtualna Polska. To nie pierwszy raz, kiedy oszuści podrabiają ten portal. Wcześniej podszyli się pod WP, informując o zaginięciu małej Ani.
Poszukując tekstów na stronie WP informujących o wypadku Cezarego Pazury, nie znajdziemy doniesień opublikowanych w ostatnim czasie. Dodatkowo próba wyszukania autora fałszywego artykułu także kończy się fiaskiem, ponieważ taka osoba nie publikuje tekstów w redakcji Wirtualnej Polski.
Fałszywa strona zawiera także rzekome nagranie z wypadku samochodowego. Podobnie jak bywało to w przeszłości, kliknięcie przycisku odtwarzania wiążę się z ryzykiem ściągnięcia złośliwego oprogramowania lub koniecznością podania danych osobowych w celu „weryfikacji”. W ten sposób oszuści wchodzą w posiadanie naszych loginów i haseł.
Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie klikać w linki prowadzące do rzekomo sensacyjnych treści. Warto także w przypadku tego typu doniesień sprawdzać ich prawdziwość w wiarygodnych źródłach internetowych.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter