Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Chłodna majówka nie jest dowodem, że globalne ocieplenie to mit
Post na Facebooku wprowadza internautów w błąd.
Fot. pixabay.com
Chłodna majówka nie jest dowodem, że globalne ocieplenie to mit
Post na Facebooku wprowadza internautów w błąd.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
- Na Facebooku pojawił się post negujący zmianę klimatu. W ironiczny sposób stwierdzono w nim, że chłodna majówka stanowi dowód na to, że globalne ocieplenie jest mitem.
- Występowanie opadów śniegu nie dowodzi braku zmiany klimatu. Globalne ocieplenie powoduje wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi, co przekłada się nie tylko na większe prawdopodobieństwo występowania fal upałów, lecz także na inne zmiany w naturalnych systemach klimatycznych (np. ekstremalne zjawiska pogodowe).
- Pogoda to stan atmosfery w danej chwili, na który składają się m.in. temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, zachmurzenie czy opady. Klimat jest z kolei średnim wzorem pogodowym w danym regionie w długim okresie.
Klimat niejednokrotnie jest mylony z pogodą, co sprawia, że rozpowszechniane są fałszywe informacje nt. jego zmiany, m.in. globalnego ocieplenia. 28 kwietnia 2023 roku na Facebooku pojawił się wpis kwestionujący wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi.
Na grafice dołączonej do posta widoczne są dwie postacie stojące w śniegu. Jedna z nich mówi: „Witam o poranku tego pięknego prawie majowego dnia ery globalnego ocieplenia! Chciałbym tylko zapytać, jak idzie skrobanie auta?”.
Wpis cieszy się popularnością na Facebooku, gdzie zdobył ponad 530 reakcji. Udostępniono go ponad sto razy. Wśród komentarzy pod nim można znaleźć takie głosy: „Bajki o ociepleniu klimatu to współczesny biznes , więc cisną ludzi w kosztach”; „Bo to bezobjawowe ocieplenie tak ja wcześniejszą plandemia”.
Post stanowi odpowiedź na prześmiewczy tweet zamieszczony przez Jakuba Wiecha, redaktora naczelnego portalu energetyka24.com. Stwierdził on ironicznie, że „kiedy majówka jest chłodna to trzeba zakwestionować globalne ocieplenie. Tak każe obyczaj”.
Kiedy majówka jest chłodna to trzeba zakwestionować globalne ocieplenie.
Tak każe obyczaj.
— Jakub Wiech (@jakubwiech) April 27, 2023
Klimat to nie to samo co pogoda, a temperatury nie rosną jednakowo na całej Ziemi
Chłód, a nawet śnieg, w majówkę w niektórych regionach Polski nie stanowi dowodu na to, że globalne ocieplenie jest mitem. Fakt występowania opadów śniegu opisuje pogodę, a nie – klimat. Te dwa pojęcia różnią się horyzontem czasowym.
Agencja kosmiczna NASA opisuje pogodę jako stan atmosfery w danej chwili. Składają się na nią takie parametry jak m.in.: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, zachmurzenie czy opady. Z kolei klimat to średni wzór pogodowy w danym regionie w długim okresie, zwykle 30 lat. Jego stan stwierdza się na podstawie wieloletnich pomiarów parametrów atmosferycznych.
Obecna zmiana klimatu jest związana z globalnym ociepleniem. Nie oznacza to jednak, że temperatury w każdym zakątku Ziemi będą rosły identycznie. Jak wskazuje NASA:
„Temperatury mogą wzrosnąć o 5 stopni w jednym regionie i spaść o 2 stopnie w innym. Na przykład wyjątkowo mroźne zimy w jednym miejscu mogą być zrównoważone przez wyjątkowo ciepłe zimy w innej części świata. Ogólnie rzecz biorąc, ocieplenie jest większe nad lądami niż nad oceanami (…). Ocieplenie może również znacznie różnić się w obrębie określonych mas lądowych i basenów oceanicznych”.
Chłodna majówka nie dowodzi, że globalne ocieplenie to mit
Globalne ocieplenie powoduje wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi. Nie tylko zwiększa to możliwość wystąpienia fal upałów, lecz także wywołuje również inne zmiany w naturalnych systemach klimatycznych. Powodują one, że bardziej prawdopodobne stają się ekstremalne zjawiska pogodowe, a ich skutki mogą być bardziej dotkliwe.
Z wykresu wskazującego wyniki pomiarów temperatur na przestrzeni ponad stu ostatnich lat, zamieszczonego na stronie NASA, jasno wynika, że globalnie temperatura na Ziemi wzrasta. Globalna średnia temperatura przy powierzchni Ziemi w latach 2012–2021 była o 1,11-1,14 stopnia Celsjusza wyższa niż ta sprzed epoki przemysłowej, co czyni ją najcieplejszą dekadą w historii.
Zmiany klimatu powodują różne skutki w zależności od miejsca. Przykładowo: jak podaje World Wide Fund for Nature (WWF), w związku z globalnym ociepleniem w Wielkiej Brytanii przewiduje się większe opady deszczu, a w Nowym Jorku – śniegu. Nie oznacza to jednak, że globalnie średnia temperatura Ziemi się nie zwiększa.
Podsumowanie – globalne ocieplenie jest faktem
Nawet jeśli podczas majówkowego grillowania będziemy musieli założyć kurtkę i naciągnąć na głowę kaptur, nasze zziębnięte uszy nie będą dowodem na to, że globalne ocieplenie to „ściema”. Globalna średnia temperatura przy powierzchni Ziemi wzrasta, a dezinformacja klimatyczna może opóźniać działania na rzecz klimatu.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter