Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Cindy Ngamba – fake newsy na temat płci dotknęły także ją
W mediach społecznościowych cały czas trwa dyskusja na temat płci niektórych zawodniczek zmagań igrzysk olimpijskich. Niektórzy wskazywali, że Cindy Ngamba to mężczyzna, a jako rzekomy dowód wykorzystano jeden krótki filmik – sprawdzamy to.
fot. Facebook / Modyfikacje: Demagog
Cindy Ngamba – fake newsy na temat płci dotknęły także ją
W mediach społecznościowych cały czas trwa dyskusja na temat płci niektórych zawodniczek zmagań igrzysk olimpijskich. Niektórzy wskazywali, że Cindy Ngamba to mężczyzna, a jako rzekomy dowód wykorzystano jeden krótki filmik – sprawdzamy to.
Analiza w pigułce
- W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o tym, że występująca na tegorocznych igrzyskach kameruńska bokserka Cindy Ngamba jest mężczyzną. Dowodem miało być nagranie, w którym było widać odstający element poniżej jej pasa.
- Zawodniczka nigdy nie zgłaszała potrzeby korekty płci, a jej publicznie znana historia sięga czasów dzieciństwa. Kobieta pochodzi z Kamerunu, gdzie korekta płci jest nielegalna. W Wielkiej Brytanii – dokąd przeprowadziła się jako dziecko – korekty płci mogą dokonywać osoby dorosłe ze zdiagnozowaną dysforią płciową.
- W czasie rywalizacji zawodniczki mogą nosić ochraniacze na krocze (tzw. suspensor). Przy wykonywaniu gwałtowniejszych ruchów lub w przypadku poluzowania ochraniacz może się stać nieco bardziej widoczny ze względu na swój kształt.
Jednym z najgłośniejszych tematów tegorocznych igrzysk olimpijskich była płeć niektórych zawodniczek. Niektóre z nich były posądzane o bycie mężczyzną ze względu na wygląd, co spotkało m.in. Priscę Awiti Alcaraz – zawodniczkę z Meksyku. Najwięcej uwagi przykuły jednak przypadki Imane Khelif i Lin Yu Ting, które – zdaniem kontrowersyjnej organizacji International Boxing Association (IBA) – mają mieć chromosomy XY. Do dzisiaj nie przedstawiono jednak na to konkretnych dowodów.
To nie koniec podobnych oskarżeń – w sierpniu na Instagramie pojawił się materiał wideo, który wzbudził spekulacje wobec płci kameruńskiej bokserki Cindy Ngamba. W filmie pokazano podskakującą zawodniczkę i ruchomy element w okolicach jej krocza, co wzbudziło spekulacje użytkowników.
W sekcji komentarzy pojawiły się uwagi wskazujące, że zawodniczka nie jest kobietą. Jeden z internautów napisał [pisownia oryginalna]: „Chce byc kobietą- obciać mu jaja….” , z kolei inny stwierdził, że to: „Baba z jajami”.
Cindy Ngamba to kobieta – wszystkie dostępne dowody na to wskazują
Bokserka Cindy Ngamba została posądzona o bycie mężczyzną przez niektórych internautów – ale to fake news. Zawodniczka pochodzi z Kamerunu, gdzie korekta płci jest nielegalna. W Wielkiej Brytanii – dokąd przybyła jako dziecko – korekty płci mogą dokonywać jedynie osoby dorosłe ze zdiagnozowaną dysforią płciową (istnieją pewne wyjątki). Niemniej zawodniczka nigdy nie zgłaszała potrzeby korekty płci, a jej publicznie znana historia sięga czasów dzieciństwa.
W wieku 11 lat Cindy Ngamba przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdzie po licznych perturbacjach związanych z jej pobytem przyznano jej status uchodźcy (obecnie wciąż nie ma brytyjskich dokumentów paszportowych). Ngamba mogłaby mieć problemy z powrotem do kraju, lecz nie ma to związku z jej płcią.
Jej decyzja jest związana z orientacją seksualną – w 2022 roku wyznała rodzicom, że jest lesbijką i w związku z tym nie ma zamiaru wracać do Kamerunu. Obecnie tam, skąd pochodzi, homoseksualność jest zagrożona karą do pięciu lat więzienia.
Olimpijka już w dzieciństwie rozpoczęła przygodę ze sportem. Najpierw trenowała piłkę nożną, ale z czasem odkryła zamiłowanie do walk bokserskich. W 2024 roku zapisała się na kartach historii igrzysk olimpijskich jako pierwsza bokserka uchodźczyni, która zakwalifikowała się do rywalizacji jako członkini reprezentacji uchodźców. W zmaganiach odniosła także sportowy sukces – zdobyła brązowy medal w boksie kobiet do 75 kg.
W trakcie walk bokserskich kobiety również noszą ochraniacze na krocze
Film zamieszczony w mediach społecznościowych wywołał kontrowersje, ale nie przedstawia żadnej nadzwyczajnej sytuacji. W czasie rywalizacji zawodniczki mogą nosić ochraniacze na krocze (tzw. suspensor). Przy wykonywaniu gwałtowniejszych ruchów lub w przypadku poluzowania ochraniacz może się stać nieco bardziej widoczny ze względu na swój kształt. Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, co można zobaczyć na innych nagraniach z walk kobiet.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter