Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy Coca-Cola będzie zakazana w Chinach? Fałsz
Nieprawdziwe informacje dotyczące sprzedaży Coca-Coli w Chinach i w innych krajach.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Czy Coca-Cola będzie zakazana w Chinach? Fałsz
Nieprawdziwe informacje dotyczące sprzedaży Coca-Coli w Chinach i w innych krajach.
Fake news w pigułce
- Na Facebooku udostępniono post na temat tego, że w Chinach Coca-Cola rzekomo będzie zakazana oraz sklasyfikowana jako środek do czyszczenia.
- We wpisie podano także inne państwa, które zakazały sprzedaży napoju w szkołach. Zgodnie z treścią posta Indie, rzekomo na terenie całego kraju, wstrzymały dystrybucję Coca-Coli.
- Twierdzenia dotyczące Chin zawarte w poście po raz pierwszy opublikowano w artykule z 2018 roku w rosyjskim portalu satyrycznym – „Panorama”. Na dole wskazanej strony widnieje ostrzeżenie: „wszystkie teksty na tej stronie są groteskowymi parodiami rzeczywistości i nie są prawdziwą wiadomością”.
- W Indiach zakaz sprzedaży Coca-Coli chwilowo obowiązywał w Kerali – jednym z indyjskich stanów. Odwołał go jednak Sąd Najwyższy, ponieważ na mocy ustawy o zapobieganiu fałszowaniu żywności rząd stanowy nie może zakazywać sprzedaży konkretnych produktów do spożycia.
22 stycznia 2024 roku na Facebooku pojawił się post dotyczący tego, że Chiny mają wprowadzić zakaz spożycia Coca-Coli przez ludzi. Napój ten ma być rzekomo sprzedawany jako środek czyszczący. Zgodnie z treścią wpisu, Chiński Centralny Komitet ds. Jakości Żywności miał wydać decyzję, zgodnie z którą Coca-Cola będzie przeniesiona „do kategorii płynów sanitarnych zalecanych do czyszczenia rur”.
Rzekomo decyzja ta miała zapaść ze względu na szkodliwe skutki dla zdrowia, które powoduje Coca-Cola i inne słodkie, gazowane napoje bezalkoholowe. Autor posta wymienia także kraje, w których rzekomo wprowadzono już zakaz dystrybucji i spożywania Coca-Coli m.in. w szkołach.
Post wzbudził duże zainteresowanie wśród użytkowników Facebooka. Udostępniono go ponad 46 tys. razy, zdobył 9,5 tys. reakcji. Uzyskał także ponad 2,3 tys. komentarzy. W jednym z nich czytamy [pisownia oryginalna]: „Sprawdzony dobry odrdzewiacz i dodatek wzmacniający mikstury do czyszczenia »trudnych rzeczy « oto czym jest dla mnie”. W innym napisano [pisownia oryginalna]: „Skąd te informacje? Cole można kupić w Chinach wszędzie”.
W Chinach nie zakazano spożycia Coca-Coli
W omawianym poście pojawia się twierdzenie, że w Chinach zakazano dystrybucji i spożycia Coca-Coli. Jak czytamy: „w Chinach Coca-Cola będzie sprzedawana jako środek do oczyszczania ścieków”.
Nie potwierdzają tego żadne dowody [1, 2, 3, 4]. Jak podaje redakcja „The Quint”, informacje zawarte we wpisie po raz pierwszy podano w artykule z 2018 roku opublikowanym w rosyjskim portalu „Panorama”. W tym tekście znalazły się doniesienia o eksperymencie, który polegał na regularnym piciu Coca-Coli przez chińskich więźniów. Eksperyment ten rzekomo miał zakończyć się ich śmiercią i różnymi chorobami spowodowanymi spożywaniem Coca-Coli. Takie same informacje pojawiają się w analizowanym poście.
Pod publikacją widnieje podpis: „wszystkie teksty na tej stronie są groteskowymi parodiami rzeczywistości i nie są prawdziwą wiadomością”. Strona wyraźnie zaznacza, że publikowane na niej treści są fikcyjne.
Żadne chińskie media nie udostępniły informacji na temat tego, że w tym kraju spożycie Coca-Coli ma być zakazane, a napój będzie sklasyfikowany jako środek czyszczący. Na oficjalnej stronie Coca-Coli znajdziemy informacje z 2022 roku, według których Chiny nadal są obszarem, gdzie popularny napój jest sprzedawany. Jak czytamy:
„Nawet przy różnym poziomie ograniczeń gospodarczych i związanych z Covid-19 wywierających presję na naszą działalność, nasza jednostka operacyjna w Wielkich Chinach i Mongolii odnotowała wzrost przychodów organicznych i porównywalny, neutralny walutowo wskaźnik w skali całego roku” (dotyczy 2022 roku)”.
Czy w Indiach wprowadzono zakaz sprzedaży Coca-Coli?
We wpisie wymieniono również Indie, w których rzekomo dystrybucja Coca-Coli i innych słodkich napojów ma być zakazana. Jak podaje treść posta [pisownia oryginalna]: „w Indiach Sąd Najwyższy zakazał dystrybucji napojów Coca-Cola ze względu na ryzyko dla zdrowia”.
Zakaz sprzedaży Coca-Coli w Indiach nie dotyczył całego kraju, a jedynie kilku stanów. W latach 2006–2007 wprowadzono go po raz pierwszy w regionie Kerala, położonym w południowo-zachodnich Indiach. Decyzja o wprowadzeniu zakazu sprzedaży Coca-Coli zapadła po tym, jak badacze z Centrum Nauki i Środowiska (CSE) w Indiach odkryli butelki z Coca-Colą i z Pepsi, które zawierały pestycydy o szkodliwym stężeniu.
Sąd Najwyższy w Kerali odwołał jednak zarządzenie władz regionu, które zakazywało dystrybucji i sprzedaży tych napojów. Postanowiono tak, ponieważ zgodnie z ustawą o zapobieganiu fałszowaniu żywności rząd konkretnego stanu nie ma kompetencji do tego, aby zakazywać sprzedaży określonych produktów do spożycia (sekcja 23, segment m iii).
Coca-Cola, w celu sprawdzenia składu swoich produktów, zleciła wykonanie badania brytyjskiemu laboratorium Central Science Laboratory, które jest częścią Food and Environment Research Agency. Naukowcy z podanego laboratorium ocenili, że w Coca-Coli oraz w Pepsi nie znaleziono żadnych, niebezpiecznych pestycydów wskazanych przez Centrum Nauki i Środowiska (CSE).
Jak wygląda sprzedaż Coca-Coli w innych krajach?
W poście możemy także przeczytać o innych państwach, które zakazały dystrybucji Coca-Coli i podobnych napojów. Według treści wpisu [pisownia oryginalna]: „Łotwa zakazała dystrybucji Coca-Coli i Pepsi w szkołach podstawowych, a w Anglii i Ukrainie wprowadzono zakaz ich spożywania w szkołach”.
Wymienione w poście kraje: Łotwa i Anglia, wdrożyły [1, 2, 3, 4] zakaz sprzedaży w szkołach nie tylko Coca-Coli, lecz także innych słodkich napojów i przekąsek. Działania te mają na celu zmniejszenie ilości cukru spożywanego przez młode osoby. Wskazana we wpisie Ukraina planuje wprowadzić podatek akcyzowy dla słodkich napojów gazowanych, zgodnie z wezwaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „do podjęcia globalnych działań mających na celu ograniczenie spożycia i wpływu słodkich napojów na zdrowie”.
Środki uzyskane z podatku mają być przeznaczone m.in. na wspieranie zdrowszego odżywiania dzieci w szkołach. Podatek akcyzowy od napojów słodzonych cukrem wdrożyło już 108 państw.
Zakaz sprzedaży w szkołach słodkich napojów i przekąsek dotyczy także naszego kraju. Grupy produktów przeznaczonych do spożycia przez dzieci w szkołach w Polsce określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 lipca 2016 roku. Jak możemy przeczytać, dzieci w polskich szkołach mogą pić wyłącznie:
- „napoje przygotowywane na miejscu, które nie mogą zawierać więcej niż 10 g cukrów w 250 ml produktu gotowego do spożycia;
- napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących zdefiniowanych w rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008”.
Czy Coca-Cola jest skutecznym środkiem czyszczącym?
Omawiany post zawiera informacje, zgodnie z którymi Coca-Cola uważana jest za środek dobry do „usuwania rdzy, czyli tzw. kamienia, z czajnika i wanny, ze względu na zawartość kwasu ortofosforowego”.
Jak podaje International Food Additives Council (IFAC) kwas fosforowy znajduje się w: „napojach bezalkoholowych, produktach mlecznych, takich jak mleko, twarożek i maślanka, oraz w innych przetworzonych produktach spożywczych”. Używa się go w celu nadania im kwaśnego smaku. Przeciwdziała także powstawaniu pleśni w słodkich napojach. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała kwas fosforowy za bezpieczny, jeśli jest wykorzystywany „zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną”.
Coca-Cola na swojej oficjalnej stronie odpowiedziała na jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczące tego, czy napój może być używany do czyszczenia toalet. Jak czytamy:
„Może, ale podobny efekt uzyskasz, jeśli użyjesz innych kwaśnych pokarmów i napojów, takich jak sok z cytryny. Ale nie są to zbyt dobre opcje czyszczenia. Coca‑Cola zawiera kwas fosforowy, bezpieczny składnik żywności stosowany w niektórych naszych napojach, który może pomóc w usuwaniu brudu. Ponieważ jednak Coca‑Cola jest napojem, a nie środkiem czyszczącym, nie zabija zarazków, a istnieje wiele produktów, które znacznie lepiej czyszczą”.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter