Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy muzułmanie zdemolowali kościół we Włoszech? To nieprawda
Według relacji medialnych sprawcy nie są wyznawcami islamu.
fot. Pexels / Modyfikacje: Demagog
Czy muzułmanie zdemolowali kościół we Włoszech? To nieprawda
Według relacji medialnych sprawcy nie są wyznawcami islamu.
Analiza w pigułce
- Na jednym z profilów Facebookowych opublikowano informację, że we Włoszech „muzułmańscy imigranci zniszczyli kościół”. Do wpisu dołączono film, w którym pokazano zdemolowaną świątynię.
- Film nagrano w 2019 roku w cerkwi w Cesenie, a sprawa była relacjonowana we włoskich mediach (1, 2, 3). Według nich sprawcy nie byli muzułmanami.
Na prywatnym profilu facebookowym udostępniono film, w którym widać zdemolowany kościół [czas nagrania 00:16] oraz dwóch mężczyzn skutych kajdankami [czas nagrania 01:34].
Jak możemy przeczytać w opisie, sprawcami mieli być „muzułmańscy imigranci”. Dalej możemy przeczytać: „Nienawidzą naszych krajów. Nienawidzą naszej kultury. Nienawidzą naszej religii. Kradną, biją starsze osoby, gwałcą kobiety. Jesteście niedopasowanymi dzikusami, wracajcie do swojego kraju”.
Co wydarzyło się we Włoszech? Sprawcami nie są muzułmanie
Według treści posta wandalizmu mieli dokonać „muzułmańscy imigranci”. To, czy tak było, możemy sprawdzić przy użyciu narzędzia do wstecznego wyszukiwania obrazem (np. Google Grafika czy TinEye). W ten sposób znajdziemy kilka relacji medialnych (1, 2, 3), które przybliżają okoliczności nagrania omawianego filmu.
Dowiemy się z nich, że do zdarzenia doszło pod koniec kwietnia 2019 roku podczas prawosławnej Wielkanocy. Dwóch pijanych mężczyzn w wyniku kłótni zdemolowało cerkiew Chiesa della Madonna della Misericordia w Cesenie. Interweniowała policja.
Na początku, wraz z wiralowym filmem krążyły plotki, że sprawcy są muzułmanami. Stanowczo temu zaprzeczył Marco Censi, dyrektor Instytutu Lugaresi. Cerkiew zdemolowali Rumuni, wierni z cerkwi.
Fałszywe informacje o imigrantach
Jak możemy przeczytać w relacjach medialnych (1, 2, 3), zdemolowanie kościoła od początku wiązało się z niepotwierdzonymi informacjami o tym, że zrobili to „muzułmanie” i imigranci spoza krajów Unii Europejskiej. Tę błędną informację powielono w omawianym przez nas wpisie, jednocześnie używając antagonizującego słownictwa wobec muzułmanów.
W polskiej przestrzeni medialnej mogliśmy natrafić na treści, które błędnie przypisywały podobne czyny imigrantom i uchodźcom z Ukrainy. W ostatnim czasie analizowaliśmy np. doniesienia, że w Krakowie rzekomo Ukrainiec zaatakował kogoś nożem. Podinsp. Katarzyna Cisło, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, poinformowała nas w komentarzu, że „sprawca jest narodowości polskiej”.
Film z Ceseny był rozpowszechniany w mediach społecznościowych z fałszywym kontekstem również pod koniec 2023 roku: miał dotyczyć wydarzeń w Mediolanie.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter