Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Czy to tonąca “Moskwa”? Nie, to ćwiczenia RIMPAC 2000!
Wideo uchwyciło moment zatopienia okrętu USS Buchanan w ramach manewrów RIMPAC 2000.
Czy to tonąca “Moskwa”? Nie, to ćwiczenia RIMPAC 2000!
Wideo uchwyciło moment zatopienia okrętu USS Buchanan w ramach manewrów RIMPAC 2000.
FAKE NEWS W PIGUŁCE:
Informacja o przeprowadzonym 13 kwietnia ukraińskim ataku rakietowym na krążownik „Moskwa” wywołała spory entuzjazm w mediach społecznościowych. Zatonięcie okrętu potwierdzone przez stronę rosyjską spowodowało pojawienie się nagrań mających rzekomo przedstawiać to wydarzenie.
Jedno z nich opublikowane zostało przez facebookowy profil SokzBuraka. Materiał, zgodnie z opisem, miał przedstawiać, jak morskie fale zalewają okręt. Nagranie pojawiło się m.in. także na profilu Polski.FM.
Wideo opublikowane przez SokzBuraka cieszyło się sporą popularnością, zdobywając kilka tysięcy reakcji. Część spośród kilkuset komentujących uwierzyła w prawdziwość nagrania, choć niektórzy zwracają uwagę, że materiał nie przedstawia „Moskwy”: „Super widok co złe powinno odejść z tego świata”, „Ajajaj.Straszny sztorm.Kraina kłamstwa od zawsze”, „Fake. Nie ten statek i nie ta sytuacja. Co nie zmienia faktu że okręt Moskwa zatonął”, „Soczku Burakowy, bardzo Was lubię, ale weryfikujcie proszę materiały, bo ten statek to jakiś złom, a nie Moskwa”.
Nagranie przedstawia amerykański okręt zatopiony w czasie ćwiczeń
Zatonięcie statku, który miałby być „Moskwą”, opisała redakcja Lead Stories. Jak wskazała ona w swojej analizie, na nagraniu uwieczniono fragment manewrów wojskowych RIMPAC 2000. Okręt ukazany w materiale to w rzeczywistości USS Buchanan. Po lewej stronie widoczna jest rosyjska jednostka, z kolei po prawej umieściliśmy okręt amerykański.
13 czerwca jednostka wzięła udział w ćwiczeniach jako cel dla trenujących okrętów. Próby zatopienia USS Buchanan trwały 24 godziny, ostatecznie detonacja ładunków na jego pokładzie doprowadziła do zatonięcia niszczyciela.
Oryginalne nagranie przedstawiające tamto wydarzenie można znaleźć w serwisie YouTube (czas nagrania 14:06 – 14:22).
Wątpliwości co do autentyczności nagrania umieszczonego w poście wzbudzić powinna także jakość materiału. Widać wyraźnie, że wideo odstaje od tego, co umożliwia współczesna technika.
Różne przekazy medialne dotyczące zatopienia „Moskwy” krążą w sieci
Zdjęcie tonącej jednostki, która najprawdopodobniej jest krążownikiem „Moskwa”, było podawane przez zagraniczne media, takie jak CNN czy BBC. Materiał ten był również analizowany przez profile zajmujące się OSINT-em.
To nie pierwszy raz, kiedy w mediach społecznościowych próbuje się pokazać los rosyjskiego krążownika. W jednym z poprzednich tekstów analizowaliśmy nagranie, które rzekomo również miało pokazywać atak rakietowy na „Moskwę”.
Reportedly the Moskva on 4/15 pic.twitter.com/HstqXYUQJf
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) April 17, 2022
Podsumowanie
Nagranie umieszczone w poście nie przedstawia zatonięcia rosyjskiego krążownika. To amerykańska jednostka, która została przeznaczona na cel ćwiczebny w manewrach przeprowadzonych w 2000 roku.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter