Obalamy fałszywe informacje pojawiające się w mediach społecznościowych oraz na portalach internetowych. Odwołując się do wiarygodnych źródeł, weryfikujemy najbardziej szkodliwe przykłady dezinformacji.
Dagmara Kaźmierska nie żyje? To fałszywa informacja oszustów!
Zmyślona wiadomość wykorzystana, by wykraść dane użytkowników.
Źródło: Facebook / Modyfikacje: Demagog
Dagmara Kaźmierska nie żyje? To fałszywa informacja oszustów!
Zmyślona wiadomość wykorzystana, by wykraść dane użytkowników.
Fake news w pigułce
Zgony celebrytów budzą zaciekawienie w mediach społecznościowych, a takie zachowania nie umykają internetowym oszustom. Zdarza się, że ci tworzą fałszywe informacje o śmierci różnych znanych osób, by zachęcić użytkowników mediów społecznościowych do kliknięcia w link, żeby następnie spróbować wykraść ich dane do logowania. Niedawno zmyślili m.in. śmierć Roberta Lewandowskiego – o czym pisaliśmy w innej analizie.
Tym razem oszuści postanowili zmyślić historię o śmierci Dagmary Kaźmierskiej – osoby znanej z programu „Królowe życia” na kanale TTV. W różnych wpisach na Facebooku (1, 2, 3) donosili, że moment śmiertelnego wypadku został uwieczniony na nagraniu, które można zobaczyć pod jednym z kilku adresów internetowych.
To nie pierwsza próba oszustwa z wykorzystaniem wizerunku celebrytki; wcześniej krążyły fałszywe informacje, które sugerowały, że kobieta i jej syn zginęli w wypadku samochodowym.
Dagmara Kaźmierska żyje – była aktywna w mediach społecznościowych
Najwcześniejsze informacje nt. rzekomego zgonu pojawiły się m.in. we wpisie z 14 listopada o godzinie 17:33. Gwiazda programu „Królowe życia” nie mogła umrzeć tamtego dnia ani też później, ponieważ była aktywna w mediach społecznościowych. Publikowała wpisy na profilu swojego butiku na Facebooku, a także na Instagramie, gdzie zapowiedziała spotkanie na 23 listopada ws. premiery nowej książki o swoim życiu.
Na żadnym związanym z nią profilu w mediach społecznościowych nie pojawiły się doniesienia o śmiertelnym wypadku. Podobnie o śmierci nie informowały żadne znane media, w tym współpracująca z nią stacja TTV.
Jak oszuści chcieli wykraść dane internautów? Znany schemat działania
Internetowi oszuści używają fałszywych lub skradzionych kont, by rozsyłać wiadomości. Jeżeli jakiś użytkownik uwierzył w informacje o śmierci Dagmary Kaźmierskiej, to łącze internetowe kierowało go na stronę, która miała przypominać Facebooka (link archiwalny).
Znajdował się tam sfabrykowany wpis, w którym podszywano się pod stronę RMF24.pl (prawdziwy profil ma inny logotyp i znaczek zweryfikowanego konta). Dla uwiarygodnienia fałszywej informacji znalazło się tam też kilka szczegółów, takich jak numer drogi i czas wypadku.
Zamieszczony tam komunikat (link archiwalny) sugerował, że aby obejrzeć nagranie ze zdarzenia, trzeba potwierdzić swój wiek poprzez zalogowanie. Po kliknięciu pojawiał się formularz do logowania, jednak po jego wypełnieniu nie można zobaczyć żadnego filmu. W ten sposób można stracić swoje dane do logowania na Facebooku, a oszuści będą mogli wykorzystać konto do innych działań bez naszej wiedzy.
Fałszywe informacje o zgonach znanych osób to częsty schemat działania. W związku z tym opracowaliśmy krótką infografikę, która pokazuje, jak bronić się przed podobnymi oszustwami. Warto pamiętać, że oszuści cały czas szukają nowych metod działania, w związku z czym zawsze warto uważać.
Wspieraj niezależność!
Wpłać darowiznę i pomóż nam walczyć z dezinformacją, rosyjską propagandą i fake newsami.
*Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter